AŞIMI TEHLİKELİ? VİRÜS MÜ?

AŞIMI TEHLİKELİ? VİRÜS MÜ?

H1N1 gribinde panik başladı!  Türkiye’nin birçok ilinde okullar tatil ediliyor, öğrenciler evlerine gönderiliyor, H1N1 virüsü Türkiye genelinde yayılıyor. Salgın havaların soğumasıyla başlayacağı söyleniyordu ve dedikleri gibide oldu. Şimdide Aralık–Ocak aylarında tavan yapacağı söyleniyor.

 Bu konuda baştan beri Tuhaf olan bir şeyler var.  Birileri Salgının dev ilaç şirketlerinin aşı üretimini tamamlaması ile bir anda çoğaldı diyor.   Küresel ölçekçi  dev ilaç fabrikalar üretime geçtiler, stoklarını tamamladılar, ülkelerden sipariş almaya başladılar, aşı dağıtımı başladı  o an domuz gribi harekete geçti, hızla yayılmaya başladı, bütün ülkelerde salgın paniği başlatıldı, aşı kampanyalarına hız verildi deniyor.!

Türkiye'nin her yanından her gün artan ölüm haberleri geliyor. Gazeteler, televizyonlar, internet siteleri, kitle iletişim araçlarının tamamı bu korkuyu büyütmek, kampanyayı yaygınlaştırmak için sanki seferber olmuş durumda.  Vatandaş korku filimi seyreder gibi haberleri seyrediyor.

Elbette sağlık çok hassas bir konu, Ama insanın şüphelenmemesi mümkün değil. Şimdiye kadar bunun birçok kötü örneklerini yaşadık, yaşarken vatandaş hep kullanıldığını hissetti.

Sağlık bakanlığı bugünlerde aşının yan etkilerini anlatmaya başladı. Uzmanlar aşının kanser yaptığını söylerken, beyin üzerindeki etkilerine, felce ve muhtemel ölümlere işaret edilirken, çocuklarda ciddi nörolojik sonuçlara yol açacağı, astım hastası edeceği, aşılarda kanserli hücreler kullanıldığı itirazları ortaya koyarken Başbakanın aşı vurdurmayı düşünmüyorum çıkışı aşıya karşı olan sessizliği bozdu ve sokaktaki herkes aşı vurdurmam demeye başladı.

Okullarda aşı kampanyasının başlaması ile velilere imzalaması için gönderilen kâğıtlar aşı olayın ne kadar ciddi olduğu ve hiç kimsenin sorumluluk alamayacağının açık göstergesi.  Öğrenci  velilerine  imzalaması için gönderilen kâğıtlardaki yan etkilerinde; kızarıklık, şişlik, baş, kas, eklem ağrıları, bulantı, kusma, titreme, lenf bezlerinde şişme,ciddi alerjik reaksiyonlar, beyin dokusu, sinir, böbrek ve damar iltihabı, bilinç kaybı, kaslarda kasılmalar, yüz felci ve solunum sistemi rahatsızlıkları yapabilir diye  yazıyor  ve altına da imza atılması isteniyor .Böyle  bir şeyi  kim imzalamak ister ki.   Bu kağıdı okuyunca insanın aşımı tehlikeli virüs mü tehlikeli  gibi bir soruyu ister istemez  sormak zorunda kalıyor..

  Buradan hiç kimseye aşı vurdurun veya vurdurmayın gibi bir söz söyleme yetkimiz yok, biz sadece endişelerimizi ve düşüncelerimizi paylaşalım istedik.

Ama şimdiye kadar yaşadığımız tecrübeler bize ister istemez düşündürmeye sevk ediyor.  Bu arada kafamıza takılan bazı soruları sormak istiyoruz.

 İlaç firmalarının milyarlarca dolarlık satış ve bağlantılarıyla aşı kampanyası arasında bir irtibat var mı?

Küresel ekonomik kriz yüzünden dev şirketler batarken, insan sağlığı üzerinden dev bir sektör oluşturularak ekonomik çıkar mı sağlanıyor?

İnsanlık bu şirketlerin elinde kobay olarak kullanılıyor mu?   

Bu konuda başarılı olan bu şirketlerin Yarın başka virüsle karşımıza çıkmayacağını nerden biliyoruz?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.