Aşım Şemi - 6 / Hayatı, İlk Aşkı, İzdivacı ve Eserleri

Geçen hafta Şemi Babanın aşk serüveni ile ilgili gelişmeler üzerine en büyük yardımı gördüğü Niyazı Dede Ve Aile efradına ithafen söylediği Koşmadan sonra kaldığımız yerden devam ediyoruz.

        ***

1808 yılı Nisan ayının son günlerindeyiz. Nişan merasimine başlanmıştır. O devrin usul ve adetlerine göre kadınlar arasında bütün eksiklikler tamamlanır, hazırlıklar yapılır Mayıs ayının ilk Perşembe günü Cuma gecesi Şemi’nin baba evinde toplanılır. Mahallede davul zurna eşliğinde maniler söylenir. İtina ile hazırlanmış olan şerbet takımları yine davul zurna eşliğinde kız evine gönderilir. Kız evinde toplanmış olan kadın gurupları coşku ile maniler okuyarak oğlan evinden gelen bu misafirleri büyük bir coşku içinde karşılar. Duada bulunmak üzere gelen erkek misafirler de evin başka odalarında misafir edilirler. Hafızlar Kur’an yarışında Merhaba Bahsini okumaya başlamışlardır. Gecenin önemi mükemmel bir şekilde yerine getirilmiştir.

       ***

Kız evinde bu muhteşem merasim devam ederken ŞEMİ de arkadaşları ile ahbaplarının evinde sazlı sözlü toplantı halindedirler. Bu toplantıda Âşık Şemi’yi canı gibi seven ve başından beri destekleyen Âşık Dertli de var.  Büyük Ozan Sazı ile başından beri Saz gurubuna iştirak etmektedir, arkası arkasına o lahuti sesi ile okuduğu Gazel ve KOŞMA’ları ile huzurdakileri coşturur.  Bu coşku sabahlara kadar devam eder.  Âşık Dertli’nin okuduğu o coşkulu eserlerinden bir örneğini sunmuş bulunuyoruz.

                                          

                                  KOŞMA

Çözdü hop’lar zülfünü aklım perişan ettiler

Razi aşkta gönlümü halka nümayan ettiler

        ***

İdigahda  şehzüvar dilberan bin naz ile

Geldiler sevdiklerim meydana cevlan ettiler.

      ***

Mahnurları seyrederken meyanı arsada

Esbi  taze çığnedip hakile  yeksan ettiler..

      ***

Gerçi nezretmiştim kurban canım anlara

İdi  vasl  gelmeden  beyhude kurban ettiler.

      ***

Dilrubalar  milki hüsne  Dertliyi  nefyetmeye..

Geldiler bir araya hakkımda ferman ettiler…

       ***

Âşık Derli bu Koşmasında Şerbet merasiminde kız evinde gördüğü güzel kızları tasvir etmektedir.  Esasen eskilerden ünlü bir Şair olması hasebi ile okuduğu güfteler üzerine yaptığı Besteleri de   çok can alıcı ve coşturucu  mısralarla   süslediği  şu  semaiyi  seslendirir.      

                                      SEMAİ

Nuru vechin elverir Hurşidi taban olmasın

Kaddi mevzunun yeter servi revan olmasın

         ***

İnsi Cin divler peri halkı musahhar kılmaya

Hatemi  Lal’in  yeter mihri  Süleyman olmasın..

         ***

Perde çek Zülfü siyahından bulutveş ruyüne

Mah kacil olup Hurşit perişan olmasın...

         ***

Ehli aşkın sitemler içre artar imanı şevkle

Sofiye bal şerbeti olsunda iman olmasın...

         ***

Derdi aşkın darusına tetbir derman eylemez.

Olmayınca derdine ey  Dertli derman olmasın..

         ***

Şerbet ve Nişanlarla ilgili bütün formaliteler bitirilmiş ve düğün hazırlıklarına başlanmıştır. Konya çalkalanmaktadır. Ziya Paşa, Şemi’nin düğün merasimi münasebetiyle Mayıs aylarının ortalarına doğru büyük bir atlı alay ile düğün merasimine iştirak eder.

Devamı haftaya...

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.