Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

ASIL EKSİK KONYASPOR’DU

Denizlispor maçını izleyemedim ama yapılan yorumlara bakınca takımın derli toplu bir oyun ve Aykut Kocaman’ın istediği türden savunma futbolunu hatasız oynadığı anlaşılıyor.

Göztepe maçındaki Konyaspor ise maça başlar başlamaz sahasına hapsoldu. Renkler de aynı olunca berbat geçen Galatasaray maçı aklıma geldi. Konyaspor’un orta sahasına yoğun baskı yapan ve özellikle sağ kanattan Serdar ile etkili akınlar yapan Göztepe, sol bekteki Alper ve stoperlerin dikkatsizliği yüzünden inanılmaz pozisyonlar buldu. Takım oyunundan pek eser olmayınca Kaleci Serkan tek başına takımı fark yemekten kurtardı demek daha doğru olur.

Neyse ki Göztepe, Galatasaray gibi enerjisi ve organizasyon kabiliyeti yüksek bir takım değildi. 20. dakikadan sonra güçleri bitti ve oyun sakinleşti. Konyaspor da topu ayağında tuttukça rakip kaleye yaklaşmaya başladı. Şanssızlık ise Bajic ve Ömer Ali’nin hala çok kötü olmasıydı. Faruk Miya ve Miloseviç topu ileriye taşıyorlar, saklıyorlar ama bu iki isimden destek alamayınca ataklar çabuk bitiyor. Dahası kritik pas hataları kontralara neden oluyor. Yeşil Beyazlıların bu iki eksikle ilk yarıyı beraberlikle tamamlaması bile iyiydi.

İkinci yarı Konyaspor’un oyunu yine kontrollü devam edecekti ve yemeden atmayı deneyecekti ama 50. dakikada Poko’nun kırmızı kart görmesi ikinci deplasman galibiyetini altın tepside sundu. Fakat garip şekilde Konyaspor bir türlü rakip ceza sahasına giremedi. Ne kanatlardan ne de ön bölgeden hiçbir tehlike yaratamadılar. Miya çok az topla buluştu ve kendi kullanmak yerine pas tercihi yapınca Bajic atakları harcamaya devam etti.

10 kişi kalan Göztepe, istikrarlı futboluyla takdir toplayan Anicic’in gereksiz penaltısı sayesinde öne geçince Konyaspor’un galibiyet şansı kalmamıştı.

“Bir kişi eksikle oynayan takımı nasıl yenemeyiz?” demeyin. Konyaspor Alper, Bajic ve Ömer Ali’nin kötü futbolu nedeniyle üç eksikle oynadı. Aykut Kocaman normal şartların dışında hep bocalıyor. Ahmedoviç ve Mücahit’in hamle oyuncusu olduğu takımda bu sonuç normal ama asıl korkutucu olan 10 kişilik rakibe karşı 45 dakika pozisyon bile bulamamak. Bu kabul edilemez.

İki hafta içinde kötü adamların form düzeyleri yükselmez ve panik sorununa çözüm bulunmazsa sıkıntı başlar. Özellikle Bajic’in yerine koyacak adam da yok. Aykut Kocaman’ın asıl o dönemde eli kolu bağlı olacak. Umarım olmaz.

Önceki ve Sonraki Yazılar