Aşık Şemi konuşuyor -36

İlerleyen yıllarda Tarih olabilecek değerler taşıyan Saray kaynaklı  sızıntı haberlerle ilgili AŞIK ŞEMİ  den Konya mahfillerine ulaşan  YAVUZ SULTAN SELİM ‘in kerametlerinden ve kronolojik bilgilerden  bahsetmek istiyorum.

     Hünkar hazretleri  Mısır seferini zaferle  tamamladıktan sonra büyük İslam Alimi MUHYİDDİN’i ARABİYYİ’nin  kabrinin  üzerine Türbe yaptırılmak üzere bulunmasını  emreder.Kabrinin bulunmasında  tevatüren söylenen birinci şık  bundan önceki yazımızda izah edilmiş idi.

     İkinci şık yine çeşitli tarihi kayıtların  ve tevatürlerin ışığında gün yüzüne çıkarılmaya çalışılacak bu yazımızda. Evliyaya  ve Ülemaya çok önem veren Rağbet eden  onların yanında ve meclislerinde bulunması seven  SELİM SULTAN Hazretleri  ŞAM şehrini Osmanlı topraklarına dahil ettikten sonra  büyük İslam ALİMİ   MUHYİDDİN’i ARABİ hazretlerinin kabrinin bulunduğu ve gösterildiği yerin sağlıklı olması için çok itina  gösteriyordu. Çünkü  İslam karşıtı Vahhabi kökenli Arapların o devrin meşhur İngiliz casusu LAVRENS  sin  sözlerine inanıp kabrin değiştirilmiş olabileceğini  aklından çıkarmıyordu.

       Gerçekten de Şam lı Araplar kabrin yerinin bulunamaması için  çareler düşünmüşler ve  bulmuşlar bile.Şehrin çöp artıklarını kabrin üzerine döktürüp  yığınlarca  atığı büyüttükçe büyütüp  o nıntıkayı  çöplük haline getirmişler. Bu yüzden Kabrin yerini kendilerince belirsiz hale getirmişler.

      Bazı kaynak kitapların yazdığına göre çöpler oradan kaldırılmış  kabir bulunmuş  çevre temizlenerek  üzerine Türbesi inşa edilmiş Bu faraziye sahih kaynaklara göre Kabul görmemektedir.  Çünkü o teknolojinin olmadığı o tarihde  kazma kürekle  el arabası ile  bilek kuvveti kullanılarak  çöplüğün başka yere taşınması  mümkün değildir.

        Muhyiddin’i Arabi’nin  kabrinin yerini gösteren Mezarlık bekçisi nin bulup gösterdiği Kabir Türbe inşaatına başlanmadan önce  açılmış Kefeninin ve bedeninin çürümediği görülmüştür.  Ayrıca  Sultan Selim Han SİN , ŞIN’A  gelince Muhyiddi’nin kabri meydana çıkar  sözünü  ülemadan defalarca dinlediğini hatırlar ve  kararını verir.

      Bu suretle İslam düşmanı Vahhabi’lerin  kafa karıştırıcı oyunları  bozulmuş olduğundan kafalardaki şüphe ortadan kalkmış Türbenin  ve bitişiğindeki Cami inşaatına başlanmıştır.

      Ben  fakir dostunuz  1967 yılında ilk hac farizamı ÖZCEYLEN  türizmin  gurubu ile yerine  getirdiğim zaman  bahsi geçen türbeyi ziyarette bulunmuştuk. Mevla sizlere de nasip eylesin.

      Devam edecek                

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.