Aşık Şemi Konuşuyor -35

   Yüz yıllar sonrası Tarih olabilecek değerler taşıyan Saray sızıntılı Aşık Şemi kaynaklı  tevatürlerle ilgili arşivimizdeki bilgilere ilaveten  çeşitli kaynak kitapların doğruladığı  Yavuz Sultan selim Han  İmparatorluğun Saltanatında  sekiz sene dört ay gibi  çok kısa bır zaman  padişahlık yapmasına rağmen  devlete yaptığı büyük işler meyanında her İmparatora nasip olmayan manevi değerlere sahip Keramet ehli bir insandır.

       SEYYİD  ler zümresine dahil  EVLİYA asıllı olduğu bilinir. Devlet işleri dışında  onların meclislerinde  yaptıkları toplantılarında bulunan üstün vasıflı bu büyük şahsiyeti tanıtmaya çalışacağız.

        24 ağustos 1516 yılında Mercidabuk çölünde Mısır kuvvetlerine karşı başlattığı savası kazanmasından sonra  mısırı zapdeden Osmanlı Ordusu   Fethin tamamlanmasıyla başlattığı sosyal içerikli işleri de tamamlamak üzere  Yavuz Sultan Selim Han  büyük İslam Alimi MUHYİDDİN’i ARABİ nin  kabrini buldurup üzerine Türbe  inşa ettirmek ister. Kabri bulunmuş üzerine de Türbegahı yapılmıştır.

        Fakat günümüze kadar gelen konuşulan ayrı ayrı söylentiler var.Bu Tevatürlerden birisi  inşa edilen Türbenin yerinin ne şekilde tesbit edilmiş olmasının yorumu şu şekilde

         O devirde veya o tarihde Muhyiddin’i Arabi’nin kabrinin nerede hangi mezarlıkda olduğunu bilen yokmuş.Bilenler zaman içinde ölmüş kalmış. Buna rağmen Yvuz Han bulunmasında ısrarlı.  Ogünün imkanlarında ortaya Ödül konarak  ilanlar yapılmış Kabrin yerini gösterebilecek birisi  araştırılmış hakikaten bulunmuş bile  . Fakat ihtiyar birisi ölmüş ölecek Sağlığında mezarlık bekçisi imiş ..

        Hünkar hemen Hekim başını görevlendirir,yanına düşer hastanın yanına gidilirHer ne pahasına olursa  olsun hastanın ayağa kaldırılması için  Hekim başı dişden tırnağa muayenesini tamamlar ve Hünkara  derki.. Hünkarım ben bunu ayağa kaldırır ve konuştururum ama bana iki tane  yirmi yaşlarında bakire kız lazım. Der.

       Kesenin ağzı açılır iki bakire kız bulunup getirilir. İhtiyar sessiz sedasız  yatağında yatarken anadan üryan soyulur.Kızlarada talimat verilir iş anlatılır anadan  üryan soyunurlar ve yatağa girip ihtiyarın birisi bir tarafa diğeri öbür tarafa  kucaklayarak devamlı şekilde masaj yaparak ovuşturarak   o şekilde uyur kalırlar.

        Sabaha karşı ihtiyar dirilmeye başlamış ve konuşarak halinden memnun  bir vaziyette  kendisine sorulanlara cevap vererek  Muhyiddin’i Arabinin  kabrini gösterebileceğini söylemi. ştir. Harekete geçilip tarif ettiği yerde eliyle koymuş gibi Kabri muazzamayı  göstermiştir.

        Başta Hekim başı paraya gark olur. Hasta ve kızlar  ve sebep olanlar  da ayni şekilde mal mülk sahibi edilirler.

        Haftaya yazılı tevatürün yorumu.

        Devam edecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.