Aşık Şemi konuşuyor -30

       AŞIK ŞEMİ kaynaklı nükteleri ve hazır cevaplılığı sayesinde Sarayda uzun yıllar kalmayı başarabilmiş olan  Mizah Kültürü ile doğuştan yüklü ,RİVAYET edebiyatının Dua yeni Nüktedan İNCİLİ ÇAVUŞ’a  ait Mizahi karekterli eserlerinden bahsadacağiz.

        Zamanın Osmanlı Padişahı  Sultan birinci Ahmet, çok sevdiği için İNCİLİ Çavuşu özel hayatında yanından hiç ayırmaz,Nükteleri ile hoş anlar geçirir. Birğün tebdili kıyafetle İnciliyi de yanına alır Bebek sırtlarında Denize nazır bir yere oturur tepenin biraz alt tarafındaki Cami de  vakit namazını kılmak üzere  İncili ile hoş sohbet eder boğazın o muhteşem manzarasını  seyretmektedirler. Namaz vakdi yaklaştığı için Cami’nin  bahçesindeki Şadırvanda Abdest alan  iri cüsseli ,başı ustura ile tıraşlı ,Boynu boğazı kalın güçlü kuvvetli bir adam elini kolunu sığamış Abdest almaktadır. Hünkarın muzipliği tutmuştur.Niyeti bu adama İncilişi dövdürüp gülmektir. Bu adamı İncili’ye gösterir ve der ki..

        Bak İncili Şu apdest alan adamı gördün mü, bu adamın aşağıya inip  şu ÇIPLAK BOYUN KÖKÜNE  olanca kuvvetinle  iki tokat şakılat sana iki kese altın vereceğim..Der. İncili bu dinler mi tepeden aşağıya iner Abdest alan adamın ense köküne olanca kuvvetiyle iki tokat şakılatır. Can havli ile ayağa  fırlayan adam İncili’nin  üstüne yürür. Padişah da bu manzarayı seyretmekte  katıla katıla gülmektedir. Yalnız İncili tedbirlidir,dayakdan kurtulmak için tokat vurduğu adama der ki,

         Ülen  Ahmet asker arkadaşımsın ne kızarsın sana şaka yaptım işte der. Adam bağırarak ben Ahmet değilim demiş ise de yumuşamıştır. Tekrar döner Apdest tazelemeye başlar. İncili de Padişahın yanına varır iki kese altını alır. Padişah bu defa İncili ye  seslenir. Bak İncili  git bu adamın ense köküne iki tokat daha şakılat sana iki kese altın daha var.Der.İncili aşağıya iner Abdestini bitirmek üzere olan adamın arkadan boyun köküne  iki tokat daha yerleştirir ve ilave eder.

         Ülen gidi  sen benim asker arkadaşım Ahmet sin.  İşte hatırlayamadın mı ? Der ve ilave eder Koğuşda  sobadan yangın çıktığında seni kurtardım ya der. İncili dayakdan bu defa da kultulur.

         Padişah kararlıdır.İnciliyi illa dövdürüp gülecek. Yine tekrarlar, sana üç kese altın. Git üç tokat daha sallaya bilir misin.?  İncili bu  varır adamın ensesine üç tokat daha sallar. Ve üzerine hışımla yürüyen adama tepedeki Padişahı gösterir.

         Bak şu tepenin başında gördüğün zat Osmanlı Saltanatının  Hünkarımız  birinci Ahmet hazretleridir.SENDE BU ENSE ONDA DA BU KESE olduğu müddetce  ben seni daha çok tokatlarım. Der.Ve dayakdan kurtulur…

         Devam edecek.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.