Aşık Şemi konuşuyor -29

                                       MUHABBETİN VESİKASI

                                                                                        GÖNÜL PENCEREMDEN

                                                                                                   ŞEYHÜL

                                                                                              MUHARRİRİN

                                                                                           A.CENAP KENDİ

       İkinci  Mahmud  Han’ın 1820  yılında Hücre’i Saadete hediye ettiği Şamdan ile birlikde gönderdiği aşağıdaki  Şiir Osmanlı Sultanlarının  Rusulullaha  olan hürmet ve muhabbetlerinin  bir vesikası olan  Şiirin örijinal metnini sunuyoruz.

                                

                             Şamidan eyledim ihdaya cür’et ya rasulallah

                             Muradım dergeh’i ulyaya hizmet ya rasulallah

                            Değildir ravzaya şayesde destaviz –i nacizim.

                             Kabulünde kıl ihsan ya rasulallah..

                             Kimim var hazretimden gayri halim eyleyem ilam

                             Cenabından dır ihsan mürüvvet ,ya Rsulallah..

                             Dahilek el-eman  ,sad el-eman dergahına düşdüm

                             Terahhüm kıl bana eyle şefaad  ya Rasulallah..

                             Dü  alemde kıl istikhaf  han  Mahmud-i adliyi,

                             Senindir evvel-ü ahirde Devlet ya Rasulallah…

      Rasulallaha itfafen ikinci Mahmud Hazretlerinin kendi kaleminden çıkan  bu eseri  sislere sunuyor Saray hayatına ait  yaşanmış,tarih olmuş  bu günlere gelebilmiş  sızıntılardan  bahsetmek üzere  İNCİLİ ÇAVUŞU konu olarak seçmiş bulunuyoruz. İncili Çavuş Türk Mizah Kültürünün  önemli bir  Dahisi olarak sık sık karşımıza çıkmaktadır.  Edindiği Saraylı dostlarından aldığı bilgileri  Konyalı dostlarına aktaran  Aşık Şemi den de çok şeyler öğrenmiş bulunuyoruz. İncili Çavuşa  Türk Mizah kültürünün babasıdır diyebiliriz.

       İncili, Kayserinin Tomarza İlçesinin  Tiranşin  Köyünde  doğum tarihi belli olmamakla beraber  Hicri 1555  doğumludur.  1618  yılında da vefat etmiştir. İstanbul Divan yolundaki FİRUZAĞA Camiinin bahcesinde gömülüdür. Kabri ziyarete açıktır.

       Saray mensubu yaşlı baba annelerin kış aylarında Torunlarına anlattığı İnciliye ait hikayelerden bir çokları Arşimiz kayıtlarında saklı dır Sırası geldikçe  bahsedilecektir.Nükteleri ve hazır cevaplılığı sayesinde Osmanlı Sarayına girmiş  Osmanlı Padişahı birinci Ahmed ile çok yakın ilişkiler içinde  olduğu  bilinmektedir.

       Yine RİVAYET edebiyatına göre İncili Kanuni  Sultan Süleyman’ın Muhasebecisidir Çok zengin olduğu bilinmektedir. İnanılır kaynak kayıtlarına göre  İncili Lakabı çeşitli söylentilerle çalkantılıdır.  Rivayete göre,o tarihlerde düzenlenen Ok Atışı  yarışmasında birinci geldiği için Sultan birinci Ahmet tarafından  Kavuğuna İNCİ takılmış olmasından  İncili lakabı ebedileşmiş Tarihselleşmişdir…

       Aşık Şemi ye göre  bir rivayet de şöyledir.Yüce Peygamberimizin Ahir zaman Peygamberi olarak Dünyaya taşriflerinin İNCİLİ ŞERİFDE  yazılı olduğunu ıspatladığı için  kendisine bu lakap verilmiştir.Mizah ve güldürü yü sanat  yapması  sayesinde Sarayı Hümayün  ortamında çok uzun seneler içinde Padişah birinci Ahmed’e yakınlığı devam etmiştir. Elimizdeki eserlerinden Mizahlarından  güldürü çeşitlerinden örnekler vermeye devam edeceğiz..

        Devam edecektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.