Âşık Şemi hayatı ilk aşkı izdivacı ruhani yönleriyle eserleri -1 -

Baba ocağında Konya’da PİR ESAT mahallesinde doğmuştur. Büyümüş gelişmiş, ermiş erişmiş olan ÂŞIK ŞEMİ Erenler zümresine mensup bir Hak aşığıdır.  Babası o devrin Helvacılarından Mehmet Ağadır. Âşık Şemi’nin esas adı Ahmet’tir. ŞEMİ ismini mahlas olarak kullanmıştır. Şemail’i Şerifi tarif ve tasvire dayalıdır.  Çok yakışıklı,  uzun boylu,  nurani yüzlü, siyah kaşlı,  buğday benizli, sevimli güler yüzlü Riya ve Yalandan uzak, , güzel huylu, çevresinde sevilen ve sayılan bir delikanlı.

   ***

        Daha genç yaşlarında iken âşıklık emareleri belirmiştir.  Ruhani belirtiler, Kerametler zuhur etmeye başlamıştır. İrticalen söylediği Şiirler ile ve Saz eşliğinde yaptığı terennümler ile hiç okuma yazma bilmediği halde BESTELERİ üslup ve manada düzgün ve ruha uygun olması nedeni ile kısa zamanda meşhur olan Şemi’nin kayıtlara geçmiş ve kitaplarda yayınlanmış çeşitli kalıplarda  (92) adet manzum eserleri mevcuttur.  Bunlardan  (45)  adedi KOŞMA. (6) adet. GAZEL. (12) adet KALENDİRİ.  (4) adet KITA.  (4) adet KİTABE. (4) adet MUAMMA. (1)MÜSEDDES.  1) BEŞLİ KITA) (1)  adet ALTILI KITA. (1)  adet RUBAİ.  (1) adet ŞARKI. (72) adet DİVAN. (21) adet SEMAİ. (81) adet MUHAMMES. (1) MERSİYE. (19)ADET mehiye. (3) adet NAAT.  (10) adet DESTAN. (1) adet AĞIRSEMAİ.  (1) adet ŞİİR.  (1) adet BEYİT olmak üzere ceman

(192)  yüz doksan iki adet olan eserleri ile hayat hikâyesini,  İlk AŞKI VE İZDİVACINI, KERAMETLERİNİ,  Şiirlerinden örnekler vererek ÂŞIK ŞEMİ’yi sizlerle buluşturmaya çalışacağım.

                                                                   

                                                                                                                  

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.