Aşık Şemi -20

MAHMUT HAN-2- ANILAR YUMAĞI

                                     

Osmanlı sultanlarından otuzuncu, Halifelik sırasında doksan beşincisi birinci Abdülhamit Han’ın oğlu  20 Temmuz 1786  da Nakşi  dil Sultandan doğumlu  ikinci Sultan Mahmut Han  hazretlerinin  önce tanıtımını hatırlatalım.

İkinci Sultan Mahmut Han, Saray şartlarında iyi bir eğitim görmüştür. O devrin alimlerinden İslami eğitimin yanı başında sırası geldiğinde Saltanatın başına geçmesi durumuna göre yetiştirilmiştir. Amcası Sultan üçüncü Selim yeğeni Şehzade İkinci Mahmut’un iyi bir Devlet adamlığına yakışır şekilde yetişmesinde büyük emekleri geçmiştir.

Amca üçüncü Sultan Selimin asiler tarafından Tahttan indirilmesi ile yerine geçen dördüncü Mustafa asayişi sağlayamadığından o günün asileri dördüncü Mustafa’yı da tahttan indirmeleri üzerine tahtan indirilen üçüncü Sultan Selim’i de şehit etmeleri üzerine Sadaretteki Alemdar Mustafa Paşa’nın yardımı ile Ülema ve Devlet Ricali ve Ocak Ağaları tarafından Şehzade Sultan İkinci Mahmut Han lehine BİAD etmeleri ile ikinci sultan Mahmut Han padişah olarak Osmanlı tahtına oturmuştur. Yardım gördüğü Alemdar Mustafa Paşa’ya  da sadaret mührü verilmiştir. Tarih 19 Temmuz 1808. Günlerden Salı…

        Şimdi bu açıklamalardan sonra Osmanlı tarihinden ayrılıyoruz. Aşık Şemi ile Osmanlı saltanatının çiçeği burnunda padişahı İkinci Mahmut ile olan arkadaşlığa ait anılar yumağı ile ilgili bölüme başlıyoruz.

         Gelmiş geçmiş zaman içinde yaşanmış birçok olaylar katliamlar iyi kötü hatıralar vardır ki maalesef kayıt dışı kaldığı için günümüze kadar ağızdan ağza kulaktan kulağa söylene söylene günümüze kadar gelebilmiştir.

         Bunlardan bir tanesi de Aşık Şemi’dir. Aşık Şemi her ne kadar muteber bir Hak aşığı olarak bilinir ise de gerçekler hiç de öyle değildir. Aşık Şemi aynı zamanda Ruhaniyet Alemine mensup Rical-ül Gayb, yüce Allah’ın esrarı ilahisi ile bazı kullarını görevli kıldığı bir velidir.

          Bu ikinci bölümdeki yazılarımızda Şemi hazretlerinin ve yol arkadaşı İkinci Mahmut hazretleri ile olan hikmet ve ibret dolu müşterek keramet ve anılarından bahsederek sizleri bilgilendirmeye çalışacağım. Bir araştırmacı köşe yazarı olarak yıllar öncesinden topladığım dokümanlardan sizlere sunum yapmaya çalışacağım.

          Devam edecek.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.