Aşık Şemi - 15 –

RUHANİ BELİRTİLER VE KERAMETLERİ     

   YÜCE MEVLANIN izni ile ruhun galebe çaldığı ilahi  hikmetin  tahakkuku için neler olmaz ki…Bu defa sebep halk  edilen zat,  Osmanlı Padişahı  Yavuz Sultan Selim han.Geçen hafta çıkan yazımızda   geniş   izahatı verilen  Duldu  Kırında  bulanan  suyu çıkaran Mevlevi Dervişi  Hamza Dede nin   gayreti ile hasıl olan mucizevi  sevinç, Konya halkını çok sevindirmiştir. Bu sevinç deryası Konya hudutları içinde kalmamış  ülke çapınca çalkantılara vesile olmuştur. İnanmayanlar inanmış, tövbekar olmuşlardır.

         Konya halkı  bayram ederken Yavuz  Sultan  Selim Han da  Dergah ile  Saray arasında  kalmış, kafasında kopan fırtınaları aşarak Konya nın ileri gelen eşrafı ile  konuşarak  Konya için daha nelerin  yapılabilmesini  konuşup  kararlar alınmıştır.. Bu arada  yanından hiç  uzak tutmadığı  Mimar  Sinan’a rahman’i  havanın hızı kesilmeden  boşa akıp giden Dutlu suyunun   en kısa zamanda  Konya’ya akıtılabilmesi için   gerekli talimat verilir.

         Çanak  çömlek testi  imalatı yapan  iş yerleri seferber edilir. ,Yüz binlerce TOPRAK KÜNK  en kısa zamanda   imal edilerek pişirilip teslim edilir.  Hazırlanan güzergaha bir uçtan döşenir. Bu arada Dergah içine yapımı bitirilmiş olan ŞADIRVAN ‘a   ÜLEMA nın   duaları arasında  DUDLU SUYU  merasimle akıtılır. Dervişin abdest suyu ellerine dökülmüş olur.

         İkinci merhale olarak Konya’nın  bütün mahallelerine yontma işlenmiş taş kullanılmak şartı ile  SOKAK ÇEŞMELERİ  kurulur ve dutlu suyu bağlanır. Cami inşaatı olanca hızı ile yürütülmektedir. Bir türlü hızını alamayan sultan gecesini gündüze katıp çalışmaktadır.  Konya’nın yüzlerce yıl sonrasını düşünerek  kıt kanaat ayakta duran EVKAFI  CELALİYE  VAKFI  ve benzeri hayır kurumlarının  ileride parasal yönden  sıkıntı çekmemeleri  için Hayır,a  karşı son derece COMERT davranarak Konya’nın dört bir tarafından  kıymetli yerlerden  elini salladığı yerden gözünün gördüğü  yere kadar  geniş arazi yi  VAKFEDEREK  ölümsüz bir makanizma’yı  hayata geçirir.

         Ayrıca, İPEK YOLU üzerindeki  Konya’yı  çevre il ve ilçelere bağlayan  yollar üzerindeki Kervan Saraylara ilaveten  yenilerini yaptırır.  Sıra gelmiştir MISIR SEFERİNE Yüce MEVLA’nın  izni ile sefere çıkılmaya karar verilir.  Karaman oğullarının GÜLEK BOĞAZINA  pusu kurmaları nedeni ile geri çekilen Ordu,Konyanın güney çıkışında  ,şimdiki Uluırmak mahallesi,” o zamanki hüdai nabit boş arazi “ üzerinde  konumlandırılır.Sefere çıkılacağı sırada  Ordu ilk şehidini verir. O semte defnedilir., acilen  Türbesi   inşa edilir. Ve yeni kurulan  bu mahallenin adı  SULTAN  SELİM  olarak tescil edilir.

         Bu savaşın ZAFER ile neticelenen  hikayesi, Kahramanlıklarla ve  Kerametlerle  doludur.  Manevi içerikli  AŞIK ŞEMİ ile ilgili yazımızın  bitirilmesinden sonra  bu konuya tekrar dönülecektir. Şimdi esas konumuza  geçiyor  ve  AŞIK ŞEMİ nin Ruhani belirtileri ,Osmanlı Sarayında  ikinci Mahmud’un Şehzadeliğinden, tahta geçinceye kadar  uzun süre devam eden arkadaşlığı , şakalaşmaları , gizli  sırları, tebdili kıyafetle  halk arasındaki  şakaları,  İkinci Mahmud’un sokaktaki  takma adı,  ve tahda geçtikten sonraki icraatları,  Günümüze kadar gelip halen konuşulan,  darbı mesel türündeki  söyleşileri,  bütün teferrüatı ile sizlere nakledilecektir.

           Devam edecektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.