Artık yemezler!

Gündem son olaylara kilitlendi, nereye gitsen kiminle konuşsan hep aynı mevzu.  Hangi TV kanalını açsan aynı haberler, aynı tartışma programları. Eline aldığın tüm gazetelerde benzer manşetler, hangi köşe yazısına baksan hep aynı konu. Tek yerden yönlendirilmiş gibi hep aynı ağızdan konuşuyorlar.

Son bir yıl içinde cumhurbaşkanlığı ile ilgili olarak bir “kriz” bekleniyordu. “Nereden ne çıkaracaklar acaba?” derken üzücü olay vuku buldu. Ben olay hakkında sucuymuş bucuymuş gibi yorumlar yapacak kadar ileri gitmeden “Anadolu’dan, Seydişehir’den Ankara nasıl görünüyor, son olaya insanlar nasıl bakıyor?” onu irdeleyeyim dedim.

Yakın zamana kadar her insan bilir ki bu ülkede hedef seçilen birileri öldürülür, sonuçta binlerce insan suçlanır. Yok şunlar yaptırdı, yok bunlar yaptı ya da şurada eğitim görmüş, şunlarla bağlantıları varmış. Güya zanlılar yakalanır, mahkemeler kurulur ve olayla alakası olmayanlar kurban edilir. Çünkü olaylara kurban lazımdır, birileri de olaylar üzerine çıkar sokaklarda “Türkiye laiktir, laik kalacak”, “Asker nerede, ordu göreve” diye sloganlar atarlar. Resmen darbe istenir, birileri susturulur, birileri konuşturulur. Sonuçta ya moderninden ya da ‘post’undan bir darbe olur. Olaylarda kullanılan kişiler yıllar geçince anılarını anlatır.  Masumane düşüncelerle anlatılan olaylar sonrası o insana acıyasın gelir, yazık dersin keşke böyle olmasaydı. Keşke olaylar böyle zorlanarak bu mecralara kaydırılmasaydı, keşke insanlar arasında kin ve nefret tohumları ekilmeseydi. Keşke toplum kamplaştırılmasa, keşke birilerinin kanı üzerinden siyaset yapılmasa. Keşke insanların değerlerine bu kadar hakaret edilmese, keşke fikirler özgürce söylense de insanlar sırf düşündüklerinden dolayı suçlanmasa. Ama büyüklerimiz her zaman söylerdi Türkiye ne zaman düzlüğe çıkmaya başlasa bu tür olaylar hep patlak verir ve yıllar geçer halk olayın yanlış olduğu anlar da tepki vermeye başlarsa hemen filmi değiştirirler. Bir süre yine aynı filmle devam ederler ve hep aynı şey devam eder gider. Bu millet olanları görüyor, kimin ne yaptığını, ne yapmak istediğini biliyor artık.

Demokrasiyle gelenleri silah zoruyla götürenler bilsinler ki, her götürdükleri kişi daha da güçlenerek geliyor.

Şu an bu milletin iktidar ettiğini siz meşru olmayan şartlarda götürmeye çalışmayın. Sonuçta yine demokrasiye başvuracaksanız, bu şartları bu kadar zorlamayın. Sizin istediğiniz zaman gelmese de sandık yine bu milletin önüne gelecek.                                                                                             

Anadolu olanları görüyor. Seydişehir olanları görüyor. Bu millet bu yemeği yemez artık.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.