Ankara-Konya ve Konya-İstanbul hattında 28 milyon yolcu taşındı

Ankara-Konya ve Konya-İstanbul hattında 28 milyon yolcu taşındı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'deki yüksek hızlı tren hatlarının başarısını paylaşarak, hızlı, konforlu ve güvenli seyahat imkanı sunan bu hatlar sayesinde 80 milyon yolcunun taşındığını açıkladı.

Türkiye'de ulaşım ve altyapı alanında önemli projelere imza atan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, ülkenin yüksek hızlı tren (YHT) hatları hakkında önemli bilgiler verdi. Bakan Uraloğlu, Türkiye'nin yüksek hızlı tren teknolojisini kullanan dünya genelinde 8. sırada ve Avrupa'da ise 6. sırada yer aldığını belirtti.

İlk olarak 2009 yılında Ankara-Eskişehir YHT hattının hizmete girdiğini hatırlatan Bakan Uraloğlu, bu tarihten itibaren Türkiye'nin YHT hatlarını hızla genişlettiğini vurguladı. Ankara-Konya, Ankara-İstanbul, Konya-Karaman ve son olarak Ankara-Sivas YHT hatlarının hizmete açıldığını dile getiren Uraloğlu, bu hatlar sayesinde vatandaşlara hızlı, konforlu, ekonomik ve güvenli seyahat imkanı sunulduğunu ifade etti.

Bakan Uraloğlu, YHT hatlarının vatandaşlar tarafından tercih edildiğini ve talebin her geçen gün arttığını belirtti. YHT hatlarının doğrudan 11 ilde hizmet verdiğini ve 9 ilde bölgesel ve otobüs bağlantısıyla ulaşılabilir olduğunu açıklayan Uraloğlu, bu hatların Türkiye nüfusunun yüzde 35'inin yaşadığı 11 ilde geçtiğine dikkat çekti.

2009 yılından bu yana hizmet veren YHT hatlarında toplam 79 milyon 581 bin 738 yolcunun taşındığını açıklayan Bakan Uraloğlu, bu hatların mesafeleri kısaltarak vatandaşların hayatını kolaylaştırdığını vurguladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 2053 Ulaştırma Master Planı kapsamında 52 ilin daha YHT hatlarıyla birbirine bağlanacağını sözlerine ekledi. Ankara-Afyonkarahisar-İzmir ve Ankara-Bursa YHT hatlarının yapım çalışmalarının devam ettiğini belirterek, Türkiye'nin hızlı tren ağına olan yatırımlarının sürdüğünü dile getirdi.

2009 yılından itibaren hizmete giren yüksek hızlı tren hatlarında bu zamana kadar hizmet verilen yolcu sayıları şöyle:

Ankara-Eskişehir: 20 milyon 263 bin 697
Ankara-İstanbul: 27 milyon 618 bin 969
Eskişehir-İstanbul: 355 bin 849
Ankara-Eskişehir-İstanbul Toplam: 48.238.515
Ankara-Konya:19 milyon 122 bin 612
Konya-İstanbul: 9 milyon 453 bin 939
Ankara-Karaman: 1 milyon 312 bin 647
Karaman-İstanbul: 881 bin 057
Ankara-Sivas: 572 bin 968

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler