M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Angı ‘balığın bilmediği’ni anlattı

Hasan Angı ‘balığın bilmediği’ni anlattı


Şimdi olay benim kontrolümden çıktı…

AK Parti Konya Milletvekili Ali Öztürk’le yaptığımız söyleşiden yola çıkarak, muhalif Konya milletvekillerinin ‘Mavi Tünel çalışmalarını yerinde görmediklerini, uzaktan ahkâm kestiklerini’ dile getirmiştim…

Bunun üzerine CHP’li Atilla Kart aramış ve bu projenin kendisi –daha doğrusu Konya- için önemini anlatmıştı… Onun anlattıklarını da bir önceki yazımda kaleme almıştım.

Tabi Sayın Kart’ın AK Partili milletvekillerine göndermeleri vardı…

Bu yazıyı okuduktan sonra da AK Partili Hasan Angı aradı…

Sayın Angı da izanlı herkesi insafa davet etti…

Şimdi ‘olay kontrolden çıktı’ dedim ya…

Bana düşen anlatılanları aktarıp, bunları da okuyucunun izanına bırakmak…

***

AK Parti iktidarı döneminde Hızlı Tren, KOP, sağlık yatırımları gibi birçok projede önemli gelişmeler elde edildiğini anlatan Angı, ‘KOP çalışmaları içinde bizzat bulunan bir kişi’ olarak söyledi sözlerini…

Yıllar boyu KOP diye bir efsaneden söz edilirken gelinen noktanın takdir yerine tenkit edilmesini garip bulduğunu belirten Angı şunları anlattı:

17 yılda bitirilebilecek bir tünel vardı önümüzde, biz 5 yılla sınırlandırdık ve ihaleye çıktık. Bazılarının hayal dedikleri bu çalışmalar bize nasip oldu. Bu yılın sonunda tünel çalışması inşallah bitecek. Yıllar boyu yapılamamış şeyleri yapıyorsunuz sonra ‘7 yılda ne yaptınız’ deniliyor. El insaf. Bir kere ‘2.5 yılda biter’ denilen şeyin ön çalışmaları var, projesi var, bütçe planlaması var. Biz ilk göreve geldiğimiz yıllarda ilgili bakan ve genel müdürlerle bunların çalışmalarını yaptık. Gerekli proje tadilatları ve bütçe çalışmaları tamam olunca düğmeye bastık. Şimdi hepimizin rüyası Allah’ın izni ile gerçek oluyor.

***

KOP’un Konya’nın kuzey bölgelerini ilgilendiren kısmıyla ilgili proje tadilatı yapılıp yapılmayacağını da sordum Angı’ya…

Tabi ki yapılabilirmiş ama buraya dikkat edin…

Manavgat’tan suyu Konya’ya getirmenin maliyetini de Atilla Kart Bey’in hesaplatmasını istedi Angı…

Pet şişe fiyatına mal olacak bir projenin verimli olmayacağını anlattı… Su yatırımının sadece KOP’la, Mavi Tünel’le sınırlı kalmadığını da şu örnekle dile getirdi:

2004’te Derbent’in Çiftliközü Beldesi belediye başkanı seçilen arkadaşımız bizden ‘bir şey’ istedi. Dedi ki ‘göletimizin uç kullanım kanallarının bitirilmesi gerekiyor.’ 2006′da bu çalışmayı tamamladık. Şu anda bu beldeden dışarıya çalışmak için giden insan kalmamış, hatta dışardan buraya çalışmak için gelenler oluyor.

***

Angı’nın anlattıklarını satırbaşlarıyla sereyim:

-Konya-Ankara arası demir yolu yıllardır konuşuluyor.  2000’li yılların başında dönemin Ulaştırma Bakanı’nın rafa koyduğu bu projeyi raftan indirdik.  2003′ten itibaren güzergâh değişiklikleri yaptık. Şimdi hızlı trenin Konya’ya gelmesine sayılı günler kaldı.

-Beyhekim’de 4 hastane temeli atılmış ve öylece kalmış. Bizim dönemimizde bu hastanelerin ikisi bitirilerek hizmete açıldı. Onkoloji ve fizik tedavi için de çalışmalarımız devam ediyor.

-Şimdi YÖK’ten geçen Konya Üniversitesi var. Bu da çevre illerden birçok öğrencinin Konya’ya gelmesi demek… Bir yandan duble yollar diğer yandan hızlı tren Konya’nın cazibesini artıracak.

-Mevlana Kültür Merkezi’nin bulunduğu Aslanlı Kışla günlerini hatırlayın… Yıllarca orada sütunlar dikili durdu. ‘Pota altı’ eleştirilerine maruz kaldı Konya. Büyükşehir Belediyesi’nin de devreye girmesiyle bitirildi ve hizmete sunuldu. Şimdi törenlerimiz saygın bir salonda icra ediliyor.

-Türkiye’nin en modern Adalet Sarayı 17 ayda bitirildi. Nerdeyse doğalgazın ulaşmadığı yer kalmadı.

-Bunca yıldır ‘ihmal edilmişliklerden’ yakınırken şimdi yapılanlar beğenilmiyor. Sayın Başbakan’ın Konya projelerine olan ilgisi bile polemik konusu ediliyor.  Ben izanlı herkesi insafa davet ediyorum.

***

İşte böyle…

Konya milletvekillerimizin ‘muhalefetiyle’, ‘iktidarıyla’ bizle paylaştıklarını aktardık sizlere…

Ben inanıyorum ki, Konya’nın elde ettiği değerleri takdir ederken diğer yandan da istemeye devam etmeliyiz…

AK Partili milletvekillerimiz de zaten ‘istenmesinden’ değil, ‘takdir’ görmemesinden dertli…

Tabi ‘halkın takdiri’ başka…

Halk zaten sandıkta AK Parti’yi takdir ediyor…

İktidar vekillerimize düşen de ‘iyilik yapıp denize atmak’

Ne de olsa, balık bilmese de Halik biliyor…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum