Anayasa değişecek, başkanlık sistemi gelecek

2015 genel seçimlerinde neler olacak?

Evlere şenlik CHP, bildik MHP, ya da sesi soluğu çıkmayan SP, bu performanslarıyla AK Parti’ye çalıştıkları sürece, 2015 seçimlerinde partilerin alacağı oylar aşağı yukarı belli. 

Kâhin değilim ama CHP’nin 2014 performansına bakılırsa oylarında yükselme değil düşme bekleyebiliriz. MHP’nin oylarında ise fazla bir değişiklik beklemiyorum. Belki bir miktar AK Parti’ye kayma olabilir diye düşünüyorum. SP de genel başkanın paralele muhabbeti devam ettiği sürece, Milli görüş oyları kırk beş yıllık tarihinin en düşük seviyesine düşebilir. Muhalefette durum böyle olunca da, AK Parti’nin oy oranında bir değişme olması için herhangi bir sebep görünmüyor.  

Peki, AK Parti’nin milletvekili sayısı ne olur?

AK Parti’nin Milletvekili sayısı HDP’nin vereceği ve uygulayacağı karara bağlı. Milletvekili sayısı aynı da kalabilir, yükselebilirde. Bunu da büyük ölçüde HDP’nin seçim strateji si belirleyecektir.

HDP bağımsız adaylarla 2015 seçimlerine girerse AK Parti oyları değişmez. 330 milletvekili sayısının ya bir altı ya da birkaç üstü olur. Peki, HDP seçimlere parti olarak girer ve baraja takılırsa, o zaman AK Parti Anayasayı değiştirecek Milletvekili sayısına ulaşır, başkanlık sistemini de kendi oylarıyla getirebilir. 

Eğer seçimlerde HDP parti olarak yarışır ve barajı aşarsa o zaman da AK Parti’yle ittifak halinde, Anayasa değişir ve Türkiye başkanlık sistemine geçer.

AK Parti’ye gönül verenler partilerinin tek başına anayasayı değiştirebilecek Milletvekili sayısına ulaşmasını isteseler de ben anayasamızın AKP-HDP ittifakıyla yapılmasını arzu ederim. Çünkü Cumhuriyet tarihinde Kemalist düşünce en fazla bu iki partiye oy verenlere zulmetmiştir. Onun için bu iki partinin yapacağı değişiklik Cumhuriyet tarihi bakımdan da çok anlamlıdır...

Benim bu düşüncem bazılarına göre uçuk olarak değerlendirilirken, MHP’li ve SP’li dostlarım da bana kızabilirler. Dostlarıma istemeyenin gözü çıksın, benim tercihim MHP ve SP’den yana olur diyebilirim, ancak bu kandırma olur. Onun için de MHP ve SP’ye “kendim ettim kendim buldum” şarkısını söylemelerini tavsiye ederim.

Ben böyle bir ittifak yani AKP-HDP ittifakını Yeni Türkiye Projesi’ne güç katacağını da düşünenlerdenim. Bu ittifakta MHP’nin de bulunması ayrı bir güç ve güzellik olur ama nerde.

Bu yazdıklarımın kolay olmayacağını da biliyorum, çünkü bu pazarlıkta HDP’nin ne yapacağını kestirmek çok zor. Bu malum parti eline böyle bir fırsat geçince ne yapacak, “Anahtar Parti” benim diyerek istekleri bitmek bilmezse, yani yeni anayasaya destek değil de köstek olursa, ne olacak? Tabiî ki bu olumsuzlukları hiç düşünmek bile istemiyorum. Ben bu partinin bundan sonra olgun bir siyasi parti gibi davranıp, sorumlu ve akıllı bir politika izleyeceğini düşünerek bunları yazdım.

AK Part-HDP arasında bir anayasa değişikliği ve başkanlık ittifakından söz etmek bugün için büyük bir cesaret olarak görüyorum. Benim bu yazdıklarımın AK Parti MHP ve SP tabanında şahsıma karşı yaratacağı alerjiyi de çok iyi biliyorum.

AKP daha önce Öcalan’la müzakereye tabanını nasıl ikna ettiyse HDP’yle anayasa ittifakına daha kolay ikna edebileceğini düşünüyorum.

Önce MHP, Allah aşkına üzerinizde bu ölü toprağı olduğu sürece sizinde bana kızmak için önce bu ölü toprağından kurtulmanız lazım.

Sonra SP... AK Parti “Paralel” diye diye oy kazanırken, SP genel başkanın bu tutarsızlığı ile siz mi anayasa değişikliğine katkı sağlayacaksınız? Lütfen bunu düşünün...

Türkiye zor bir yola girdi... 2015 genel seçimlerinden sonra, Anayasa değişecek, başkanlık sistemi gelecek, gerisi teferruat...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.