Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Anadolu’’nun hükümdarı Konyaspor

Türkiye’nin dördüncü büyük takımı olarak bilinen ama büyüklüğü falan kalmamış Trabzonspor’a büyük bir ders verdiler. Büyük Konyaspor taraftarı, tribünlerde hazırladığı koreografi ile Anadolu Selçuklu Devleti’ne başkenlik yapmış Konya’nın herşeyiyle “Anadolu’nun hükümdarı” olduğunu tüm Türkiye’ye duyurdu. Sultan Alaaddin Keykubat’ın elinde Konyaspor bayrağıyla dev posterini açan Nalçacılılar Grubu bu maçın tribünlerdeki yıldızıydı. 

Aynı dersi sahada da Konyaspor’un çalışkan futbolcuları verdi. İlk 30 dakika sahada basmadık yer bırakmadılar. Ali Çamdalı’nın sakatlanıp oyundan çıktığı dakikaya kadar da oyunun hakimi Torku Konyaspor’du. Özellikle savunmada Ali Turan müthiş çalıştı. Adama ligin son 10 haftası gelince ne oldu anlamadım. Stopere geçince “enerji patlaması” yaşamış gibi her yere yetişmeye başladı.

Uğur İnceman, Rangelov ile birlikte gol bölgesine yakın oynadı ancak orta sahadan çok net toplar alamadı. Marica sezonu hiç oynamadan 5 milyon TL karla kapattı. O’na dövünürken Rangelov’a bel bağlayıp eli boş kalmak daha büyük saçmalık olurdu. Normal olarak golcüsüz takımın önceki 5 maçta olduğu gibi yine hücum değil iyi savunmayla kazanacağı maçlardan biri de Trabzonspor karşılaşmasıydı. Fakat ilk yarının son 10 dakikasında, sol bekte oynayan Fuchs’un kademe hatalarıyla Kaleci Kaya’nın yan top zaafı birleşince Bordo Mavililer biri Cardozo ile olmak üzere iki net pozisyonu inanılmaz bir şekilde harcadı.

İkinci yarıya da Konyaspor iyi başladı. Ali Çamdalı’nın yerine giren Kenan, hazırlık maçındaki etkili görüntüsünü yine sergiledi. Djalma daha savunmaya yakın oynayınca hücum gücü biraz düştü ama Ersun Yanal asıl sorun olan bölgeyi keşfedip Erkan Zengin’i Fuchs’un üzerine gönderdi. Oradan getirdikleri toplardan biri direkten dönünce Aykut Kocaman’ın gözü açıldı. Kenan ve Torje’yi daha fazla ileri itip gol arayınca Trabzon kanatlardan çözüldü.

Sezon başında Balıkesir’e yılın en iyi gollerinden birini atan Torje çaprazdan yine harika bir gol atıp maçı bitirdi. Başta dediğim gibi sadece adı olan Trabzon da kalan dakikalarda pek gol atmaya niyetli değildi. 

Torku Arena’yı dolduran 30 bin kişi son dakikalarda sevinç şarkıları söylerken ben de yine söylediklerimde haklı çıkmanın mutluluğu yaşadım. Beşiktaş maçından sonra hakemlere kızıp “biz düşmemeye oynuyoruz” diyen Ahmet Şan’a karşılık Aykut Kocaman’ın “ikinci yarı ile birlikte üst sıralara tırmanacağız. Merak etmeyin” açıklamasına destek vermiştim. Ben ve Aykut Hoca haklı çıktık.

Artık üst sıralardan yer beğenme zamanı. 

Önceki ve Sonraki Yazılar