Alman Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararı

Alman Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararı

İTO Başkanı Çağlar:- "Almanya ve Türkiye'nin ticari ve siyasi ilişkilerine zarar verecek bu kararı kınıyoruz"- TİM Başkanı Büyükekşi:- "Almanya’nın tarihi bir konuyu siyasallaştırması Avrupa değerleri bir tarafa hiçbir değerle tasvir edilemeyecek bir yanl

İSTANBUL (AA) - İstanbul Ticaret Odasi (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, Alman Federal Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararıyla ilgili, "Almanya ve Türkiye'nin ticari ve siyasi ilişkilerine zarar verecek bu kararı kınıyoruz. Alman yargı makamlarının bu yanlış kararı düzelteceğini umuyor ve bekliyoruz." dedi.

İş dünyası temsilcileri yazılı açıklamalarla Alman Federal Meclisi'nin kararını kınadı.

İbrahim Çağlar, tarih bilimiyle ilgili kararı parlamentoların değil, tarih ve tarihçilerin vermesi gerektiğini belirterek, "Almanya ve Türkiye'nin ticari ve siyasi ilişkilerine zarar verecek bu kararı kınıyoruz. Alman yargı makamlarının bu yanlış kararı düzelteceğini umuyor ve bekliyoruz." açıklamasında bulundu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ise, şunları kaydetti:

"Almanya, Türkiye’nin dış ticaretinde çok önemli yere sahip bir ülke. İki ülke arasındaki ilişkiler sadece ticari ilişkiler değil, çok boyutlu, derin, yıllara dayanan ilişkilerdir. Ülkemizde yaşayan Ermeni kökenli vatandaşlarımız var, birçok Ermeni asıllı ihracatçımız, yatırımcımız var. Bu derin ilişkilere rağmen Almanya Federal Meclisi'nin 1915 olayları ile ilgili aldığı kararı büyük bir hayret ve üzüntüyle öğrendik. Böyle bir kararın Almanya gibi bir ülkenin parlamentosundan çıkabileceği ihtimalini bile düşünmezdik." ifadesini kullandı.

"Almanya’nın tarihi bir konuyu siyasallaştırması Avrupa değerleri bir tarafa hiçbir değerle tasvir edilemeyecek bir yanlıştır" ifadesini kullanan Büyükekşi, şunları dile getirdi:

"Almanya'daki milletvekillerinin Türkiye'nin tarihi ile ilgili bilgi sahibi olmadan böyle bir karar almaları kabul edilemez. Biz bu tür tarihi tartışmaların ancak diyalog ve objektif, adil bir bakış açısıyla ele alınmasının mümkün olabileceğini düşünüyoruz Türkiye’nin Alman Parlamentosu’ndan öğreneceği hiçbir şey yok. Tersine Alman Parlamentosu’nun bu konuda öğrenmesi gereken çok şey var.”


- "'Oldu bitti'ye getirilen tasarı, ekonomik ilişkileri etkileyecek bir unsur haline geldi"

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Başkanı Yaşar Doğan ise, kararın iki ülke iş adamlarını kaygıya düşürdüğünü belirterek, 101 yıldır dünyanın gündeminde tutulmaya çalışılan Ermeni olaylarını uluslararası camiada bazı devletlerin kendi amaçları doğrultusunda kullanmak istediğini vurguladı.

Alman Parlamentosu’nun kararı alırken hem tarihin gerçeklerini hem de Türkiye ile kültürel, ekonomik, diplomatik ve askeri ilişkilerini değerlendirmeye tabi tutmadığını belirten Doğan, "Öyle ki, onaylanan tasarı görüşülürken bile Türkiye’nin gerçekleri gündeme dahi alınmamış ve Almanya’da yaşayan 3 milyon Türk’ün hassasiyeti hiçe sayılmıştır." ifadesini kullandı.

Doğan, Almanya Federal Parlamentosu’nda gerçeklerle bağdaşmayan ve "oldu bitti"ye getirilen tasarının ekonomik ilişkileri etkileyecek bir unsur haline geldiğini aktararak, şunları kaydetti:

"Oysa bu konu, siyasetten çok tarihçilerin bilimsel olgular çerçevesinde, tutarlılığı ve gerçekliliği ön plana çıkaracak bir sonuç doğrultusunda hareket edilmesini gerektiren bir konudur. TÜMSİAD olarak Alman Parlamentosu’nun gerçeklerle örtüşmediği belgelerle ortaya konulan 1915 olaylarını sözde 'soykırım' olarak kabul etmesini şiddetle kınıyoruz.

Kadim medeniyetimizden aldığımız güçle tüm dünyada örnek iş hayatı sürdüren Türk iş adamları olarak gerçek dışı politikalara karşı hem devletimizin hem de aziz milletimizin yanında olduğumuzu bir kez daha belirtmek isteriz."

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler