Alman Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararı

Alman Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz:- "Tarihin tartışmalı bir dönemine ilişkin Almanya Federal Meclisinin, yetki ve sorumluluğu olmayan hukuki bir konuda önyargılara dayanan siyasi hüküm vermesi asla kabul edilemez"- "Ermenistan'ın bu konuyu üçüncü ülkeler

ANKARA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Alman Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararının kendileri açısından hükümsüz olduğunu belirterek, "Tarihin tartışmalı bir dönemine ilişkin Almanya Federal Meclisinin, yetki ve sorumluluğu olmayan hukuki bir konuda önyargılara dayanan siyasi hüküm vermesi asla kabul edilemez." değerlendirmesinde bulundu.

Yılmaz, yazılı açıklamasında, müteakip uyarılarına rağmen Almanya Federal Meclisinin bugünkü kararından derin üzüntü duyduklarını ve kararı şiddetle kınadıklarını bildirdi.

Tarihin tartışmalı bir dönemine ilişkin Almanya Federal Meclisinin, yetki ve sorumluluğu olmayan hukuki bir konuda önyargılara dayanan siyasi hüküm vermesinin asla kabul edilemeyeceğini vurgulayan Yılmaz, "Almanya Federal Meclisi, bu kararıyla Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin daha da çetrefilli hale gelmesine ön ayak olmakla kalmayıp, aynı zamanda Türkiye-Almanya ilişkilerine de zarar vermiş ve özellikle bu ülkede yaşayan 3,5 milyon Türk'ü derinden yaralamıştır" ifadesini kullandı.

Söz konusu kararın kendileri açısından "hükümsüz" ve "geçersiz" olduğunu da belirten Yılmaz, şunları kaydetti:

"Kendi karanlık geçmişindeki suçluluğuna ortak arayan bu anlayışın, bu kararın sözüm ona Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin düzeltilmesine veya Almanya'daki Türk ve Ermeni vatandaşlarının uyumuna hizmet edeceğini söylemek gülünç bir savunmadır. Cumhuriyet Halk Partisi, Ermenistan gerekli adımları attığı takdirde, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesini savunmaktadır. Bununla birlikte Ermenistan'ın bu konuyu üçüncü ülkeler nezdinde Türkiye'ye karşı bir silah olarak kullanma politikası, ilişkilerin normalleşmesini kolaylaştırmayacak, bilakis daha da zorlaştıracaktır. Türkiye'deki siyasi iktidarın, 'Mülteci Anlaşması' konusunda Almanya Başbakanı Merkel'le verdiği samimi pozların da bugün Almanya tarafından kabul edilen bu sorumsuz kararla iç kamuoylarına dönük bir şovdan ibaret olduğu ortaya çıkmıştır."

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler