Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

ALLAHIM! İNANAMIYORUM

Konyaspor Eskişehir'de tarihinin en önemli maçına çıktı. Geçen yılki UEFA başarısından sonra bu sezon kupada finale kalan Yeşil Beyazlılar, iki yıl üst üste tarih yazdı. Anadolu’nun hükümdarı olduğunu bir kez daha ispatladı. Muhteşem taraftarıyla Eskişehir'e akın eden Konyaspor, daha maç başlamadan kupayı hak eden taraf olduğunu ispatlamıştı. Harikaydılar. Her yer yeşil beyazdı ve Konyaspor tezahüratlarıyla inliyordu. 
 
Maçın başındaki meşaleler yüzünden duran maç daha sonra Başakşehir tribünlerine giren Eskişehirspor taraftarı Konyaspor lehine tezahürat yapınca olaylar çıktı. Başakşehirli 2-3 bin toplama taraftar Eskişehirliler’e saldırdı. Onlar da tribünleri boşaltıp Konyasporlular’ın yanına geçti. Gerçekten çok ilginç bir görüntüydü. Zaten kaçtan önce sokaklarda karşılaştığımız tüm Eskişehirliler “Sizden yanayız, kupayı İstanbul'a vermeyin” diyordu. Bunun sorumlusu da Federasyon ve Başakşehir Kulübü yönetimi. Taraftarsız kulüp başarılı olsa ne yazar. Yazık. 
 
Bu olaylar yüzünden maça gerçekten zor odaklandık. Futbolcular da konsantre olamadı. İlk yarının uzatma dakikalarına kadar iki takım da aşırı kontrollü oynadı. Hiç pozisyon yoktu. Son beş dakikada Visca kanat değiştirince tehlikeli oldu ve gole yaklaştılar. Fakat net görünen bir şey vardı ki o da, Başakşehir dipdiri dururken Konyasporlu oyuncular ilk yarının sonunda yere eğilmiş nefes nefeseydi. 
 
İkinci yarının ilk on dakikası Başakşehir çok sağlam baskı yaptı. Konyaspor hayli bunaldı ama çok ciddi pozisyon vermedi. Bir ara iyi karşı ataklar yaptılar ve Ömer Ali'nin şutu direkten döndü. Herkes kahroldu. Fakat Başakşehir’in güç farkı açıkça ortadaydı. 
 
Aykut Kocaman gol yolundaki sıkıntıyı da görünce çok akıllıca davrandı ve uzatmaya dönük savunma futboluna döndü. Amir’in etkisiz oyunu iki kez tehlike oluştursa da Konyaspor savunması gerçekten sağlamdı. 
 
Uzatmalarda da aynı disiplinle oynayan Konyaspor macı penaltılara götürmeyi başardı. Spor gazeteciliği hayatımda hiç bu kadar heyecanlandığımı hatırlamıyorum. Penaltılarda resmen stresten titredim. Başakşehir kaçırdıkça, Serkan kurtardıkça coştuk. Skubiç atınca kendimi nereye atacağını şaşırdım. İnanamıyordum. Rüya gibiydi. Konyaspor Türkiye kupasını kazanmıştı. Söyleyecek, yazacak bir şey bulamıyorum bu sevinci tarif etmek için. 
Allah'a şükürler olsun. İyi niyetli, şehrini ve ülkesini seven Konyaspor taraftarı ve tüm Anadolu insanı sevindi bu kupaya. 
Başta büyük taraftar, Aykut Kocaman, futbolcular, yönetim, hepiniz tarihe geçtiniz. Hepinizi seviyoruz. Sağolun. Varolun. 
 
Not: Maç sırasında 13 askerimizin şehit olduğu haberi geldi. Allah mekanlarını cennet etsin. Peygamberimize komşu olsunlar. Bu yüzden buruk bir sevinç yaşadık. Allah ülkemizin birliğini bozmasın. 

Önceki ve Sonraki Yazılar