Ali Erbaş'tan Konya'da İslamofobi açıklaması

Ali Erbaş'tan Konya'da İslamofobi açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "10. Yurt Dışı Din Hizmetleri Konferansı"nda yaptığı konuşmada, Avrupa'da artan İslam karşıtlığına dikkat çekerek, bu tehdide karşı hazırlıklı olunması gerektiğini vurguladı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Konya'da düzenlenen "10. Yurt Dışı Din Hizmetleri Konferansı"nın kapanış oturumunda önemli açıklamalarda bulundu.

Erbaş, dünyanın zorlu süreçlerden geçtiğini belirterek, özellikle Avrupa'da artan İslam karşıtlığına dikkat çekti. "Avrupa'da İslam'a yönelik bir mühendislik çalışmasının varlığı büyük bir sorundur ve kabul edilemez. Bu tehlikeyi dikkate almak zorundayız" diyen Erbaş, Fransa ve Avusturya örneğinde olduğu gibi yasal düzenlemelerle belirli kısıtlamaların getirildiğini ve bu durumun yurt dışı din hizmetlerini olumsuz etkilediğini ifade etti.

İslamofobi kavramına vurgu yapan Erbaş, bu terimin yanında diğer dinlere yönelik kavramların da kullanılması gerektiğini savundu. "Madem ki İslamofobi kavramını oluşturdular, biz de buna karşı diğer kavramları kullanmalıyız" şeklinde konuşan Erbaş, İslam'a yönelik olumsuz algıları kırmak için çaba sarf edilmesi gerektiğini belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yurt içi ve yurt dışında sürdürdüğü din hizmetlerini örnek gösteren Erbaş, en temel görevlerinin sahih dini bilgiyi insanlığa ulaştırmak olduğunu ifade etti. Ayrıca, İslami değerlerin dünya çapında yayılmasını hedeflediklerini belirterek, "Başkanlığımız, yurt dışında bulunan cami ve dini merkezler aracılığıyla kültürel etkileşimi desteklemekte, Müslüman toplulukların kendi içinde ve bulundukları toplumlarla barış içinde yaşamasına rehberlik etmektedir" dedi.

Erbaş, gençlere yönelik hizmetlere vurgu yaparken, küresel güç savaşları ve terör örgütleri konusunda gençlerin bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Aile kurumunun korunması ve devamlılığının önemine vurgu yapan Erbaş, ailevi değerleri zedeleyen ideolojilere karşı uyanıklık olunması gerektiğini belirtti.

Son olarak, Avrupa'da yaşanan İslam düşmanlığına dikkat çeken Erbaş, bu konuda hazırlıklı olunması ve stratejik çözümler üretilmesi gerektiğini vurguladı. Müşavir, ataşe ve yurt dışındaki din görevlilerine, bulundukları yerlerdeki sorunları tespit edip çözüm teklifleri sunma çağrısında bulunan Erbaş, "Başarı, dert edinmek, gayret göstermek, bilgi ve strateji ile samimiyet ve özgüvenle çalışmaya devam etmekle mümkündür" şeklinde konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.