M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Akyürek’ten kuşkulanmak

 

Vakıflar Haftası’nda benzer konulara takıldık kaldık

Lakin yılların ihmalini, ancak böylece telafi edebiliriz.

Dün yeni İl Halk Kütüphanesi’nde Büyükşehir Belediyesi tarafından Mevlana Kalkınma Ajansı desteğiyle gerçekleştirilen “Kültür Köyü Sille'de Turizm Alt Yapısının Güçlendirilmesi” projesi kapsamında “Kültürel Mirasımızın Turizme Kazandırılması ve Sille Örneği” isimli forum düzenlendi.

Forum öncesinde “Sille’de Zaman” isimli fotoğraf ve resim sergisinin açılışı vardı…

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti İl Başkan Yardımcısı M. Akif Göksu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Uslu ve Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Ahmet Köseoğlu Beyin de yakın ilgilerine ve heyecanlarına tanık olduk…

***

Saat 10’da başlaması gereken program Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru’nun Başkan Akyürek’i ziyareti dolayısıyla 45 dakika kadar gecikince, gazeteci dostumuz Kerem İşkan, bekleyemedi.

Bekleyemeyince de Başkan Akyürek’in verdiği müjdeleri duyamadı.

Bir yandan sevindim, diğer yandan üzüldüm.

O da belki konuyu bu yazıdan öğrenecek!

***

Sille’de yapılanlar ve yapılacak olanlar bir yana…

Mevlana Kültür Vadisi projesi kapsamında başlatılan restorasyon hareketinin sonuçlarının alınmaya başlandığını görüyoruz.

Akçeşme Mahallesi’nden Alaaddin Tepesi’ne, Kültürpark’tan Akyokuş bölgesindeki hanlara varıncaya kadar onlarca tarihi eser ‘elden’ geçirildi-geçiriliyor.

Başkan Akyürek ‘gecikmişlik’ vurgusu yapsa da, sıraladığı işlerin neticesine varılırsa, hatırlanacak olan elbette bu olacaktır.

***

Beyhekim Mescidi’nin Almanya’ya kaçırılan mihrabını dağıtılan broşürde gördüyseniz, sizin de içiniz erimiştir.

Başkan Akyürek konuşmasında bu mihraptan söz açtı.

Kültür Bakanlığı’nın başlattığı çalışmalara atıfta bulundu ve…

“İstiyoruz” dedi.

Sonra da şu cümleyi kurdu: 19. yy sonlarında şehrimizde bulunan Beyhekim Mescidi Mihrabı yerinden sökülerek Almanya’ya götürülmüştür. Söz konusu mihrabın şehrimize yeniden kazandırılması için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğimizden kimsenin kuşkusu bulunmasın.

Bu kararlılıktan kuşkulanmak ne mümkün.

İnşallah en kısa zamanda bu miras da ait olduğu topraklara geri döner.

***

Yazımı olan-bitenden duyduğum büyük bir memnuniyetle sonlandırırken ‘Sille’yle’ ilgili de birkaç şey söyleyeyim…

1.’si… Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın kilisenin yanındaki betonarme binaları yıkması çok cesur bir adımdı. Güzel oldu, tebrik ediyoruz.

Aynı adım Sille’ye girişteki sosyal etkinlik salonu-kütüphane binası için de atılırsa güzel olur… Burası Sille dokusuna hiç uygun değil.

2.’si… Malum, Konya’nın çeşitli noktalarına yerleştirilen bisikletler var.

Bu bisikletlerin durak sayısını bir miktar daha artırmak gerekiyor…

Mesela Sille’ye de bir durak konulmalı.

Şehir merkezinden bu bisikletlerle gidenlerin, orada vakit geçirirken bisikleti koyacak durak aradıklarını duymuştum Sillelilerden.

“Ya söyleyelim ya da yazalım” demiştim

Her kim ne söylemişse, ne düşünmüşsem işte buraya yazdım.

Ne de olsa: Söz uçar yazı kalır!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum