Akşehir’e yeni bir soluk mu geliyor…

Akşehir hem Konya’nın hem de Türkiye’nin en eski ilçelerinden biri.

Akşehir yanılmıyorsam, 1864 vilayet nizamnamesinden bu yana ilçe.

Anlayacağınız pek çok ilden daha eski, daha köklü bir şehir geleneğine sahip.

Akşehir bugüne kadar pek çok ilklere imza atmış. Koca koca illerde olmayan polis okulları, öğretmen okulları ilk kez Akşehir’de açılmış, uluslararası bir festivale on yıllardır ev sahipliği yapmış bir ilçe. Yine Milli mücadelenin, Büyük Taarruzun kararı burada verilmiş, kurtuluşa giden yol Akşehir’den geçmiştir.

Bağrından nice entelektüel, düşünür, yazar, sanatçı çıkarmış. Alim, hoca, mütefekkir, muhabbet ehli insanlar yetiştirmiş. Nasrettin Hoca, Nimetullah Nahcivani hazretleri, Seyit Mahmut Hayrani bu topraklarda kolonizatör Türk dervişleri olarak bu medeniyeti ve Akşehir’i tüm insanlığa layıkıyla tanıtmışlar. “Bu şehrin havasına suyuna bağ (paha) yetmez” diyen Rahmetli babamın abdest aldığı Armutçu çeşmesinin altında bana söyledikleri aklımdan hala çıkmaz. Babam “Cennet Akşehir’in ya altında ya da üstünde olsa gerek” derdi…

Evet sularıyla, yeşiliyle, tarihi ve çoğrafi güzellikleriyle yüzyıllardır sultan dağı eteklerine tutunmuş bu güzel şehir şimdi hummalı bir şekilde yerel seçimlere hazırlanıyor.

Seçim tüm Türkiye’de olduğu gibi burada da kıran kırana geçeceğe benziyor. İktidar partisi de muhalefet partileri de iddialı. Ancak bir Belediye Başkan adayları diğerlerinden daha çok göze çarpıyor. Aylardır Akşehir’de çalmadık kapı bırakmadığını öğrendiğimiz kendi deyimiyle tam anlamıyla “Belediyecilik mektebini bitiren” birinden bahsediyorum…

O kişi seçim çalışmalarına aylar önce başlayan MHP adayı Osman Fedai’den başkası değil…

“Belediyecilik mektebini bitirdik”

MHP Akşehir Belediye Başkan Adayı Osman Fedai’nin “belediyecilik mektebini bitirdik” sözü işin püf noktası. Başkan Fedai’nin bunu laf olsun diye söylemediğini hayat hikayesine bakınca daha iyi anlıyoruz.

1999 yılında Doğrugöz’de başlayan Belediye Başkanlığını tam 15 yıldır başarıyla devam ettiren biri Başkan Fedai.

Belediyecilikte 1999 yılındaki yerel seçimde Doğrugöz Belediye Başkanlığını kazanıyor.

İlk belediye başkanlığı yıllarında pek çok belediye de olduğu gibi borç içerisinde aldığı Belediye’nin borçlarını temizliyor.

Gelir gider dengesini oluşturduktan sonra icraatlarına başlıyor ve Osman Başkanı Doğrugöz’lüler 3 dönem beni Belediye Başkanı seçiyor.

1999, 2004 ve 2009 seçimlerinde tekrar Belediye Başkanı seçiliyor. Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde de Akşehir’e hizmet etmek için Milliyetçi Hareket Partisi’nden aday oluyor.

Osman Fedai Başkan 15 yıllık belediyecilik tecrübesini Akşehir’le taçlandırmak istiyor. Bunun için pek çok projesi var. Hıdırlık projesi, Kent meydanı Projesi, Altuntaş ve Gölçayır Belediyelerine yapılması planlanan çok amaçlı kültür ve sanat evi projelerinin yanı sıra, Hay-Kent projesi ve Nasreddin Hoca Köyü projelerine büyük önem atfediyor.

Hay-Kent projesi ile ilgili öncelikli hedefinin, Akşehir ve çevresindeki küçük ve büyükbaş hayvancılığı kalkındırarak, hayvancılıkla hayatını idame ettiren vatandaşların gelir seviyelerini yükseltmek ve bu bağlamda çeşitli iş sahaları açarak Akşehir’de istihdam yaratmak olduğunu söylüyor.

Osman Başkanın diğer önemli projesi de Nasrettin Hoca Köyü projesi.

Osman Fedai bu projeyle Akşehir’in en önemli markası olan Nasrettin Hoca ete kemiğe bürünecek, “Akşehirli Nasrettin Hoca” imajı tescil edilecek diyor.

Osman Fedai Nasrettin Hoca Köyü projesini kısaca şöyle anlatıyor: “Nasreddin Hoca Köyü’nü, D 300 Kara yolu kenarına kuracağız, İnşa edeceğimiz bu köyde tarihi dokularla sentezlenmiş yaklaşık 250 adet bina olacak. Bu binalarımızın çevre düzenlemeleri yapılarak, kurulacak Köy içinde Hocamıza yakışır ve hocamızı anlatan figürler yer alacak Nasreddin Hoca köyü ile D 300 karayolundan geçen vatandaşlar uğrayıp mola verebilecek, bu vesile ile de Akşehir’e has yöresel yemeklerin tadına bakabilecek. Hocamızla ilgili bilgi sahibi olacaklar. Bu alanda yine Akşehirli kadınlarımız gerek yöresel lezzetler, gerekse de yine yöremize ait el emeklerini sergileyip satış yapabilecekler.”

Neredeyse büyükşehirlerdeki projeleri kadar iddialı ancak ayakları da bir o kadar yere basan bu projelerle Osman Fedai gerçekten yarışın en iddialı adayı olarak göze çarpıyor. Buradan bakınca Yarışı göğüslememesi için hiçbir engel yok. Projeleri, deneyimi ve Akşehir halkıyla olan iletişimi pozitif bir görüntü olarak yansıyor.

Ancak Osman başkandan bir istirhamım olacak eğer Belediye Başkanı olursa Tekke deresinin ishalı meselesinde derenin yapay dereye dönüşmüş bu halini yeniden projelendirsin, Tekke deresinin eski doğal haline istiyorum. Bu beton yoğun hali kötü bir görüntü veriyor.. Bir de “Gavur Hamamı” nın yeniden ayağa kaldırılmasını eski haline uygun olarak restore edilmesi…

Buradan diğer adaylar niye bizden bahsetmiyorsunuz demesin…

Akşehir Belediye Başkanlığı için yarışan diğer adayların da vaatlerine, neler yapacaklarına bir Akşehir sevdalısı olarak bu sayfalarda vermek isterim.

Yeter ki, projelerini bizlerle paylaşsınlar.

Yeter ki güzel Akşehir o eski ihtişamlı günlerine dönsün.

Önceki ve Sonraki Yazılar