Akşehir Belediyesi'nden sahipsiz hayvanlar için dev merkez

Akşehir Belediyesi'nden sahipsiz hayvanlar için dev merkez

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, ilçede sahipsiz sokak hayvanları sorununa çözüm getirmek adına 23 bin metrekarelik modern Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'ni hizmete açtıklarını belirtti.

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, ilçede sahipsiz sokak hayvanlarına yönelik önemli adımlar attıklarını ve büyük ilerlemeler kaydettiklerini açıkladı. Akkaya, göreve geldikleri günden itibaren Akşehir'deki sahipsiz sokak hayvanı sorununu çözmek için çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Akşehir Belediyesi'nden sahipsiz hayvanlar için dev merkez

Başkan Akkaya, 23 bin metrekarelik büyük bir alanda tam donanımlı ve modern imkanlara sahip Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi inşa ettiklerini ifade etti. Bu merkezin, sokak hayvanlarının tedavi ve bakımlarını daha sağlıklı bir ortamda gerçekleştirdiklerini söyledi. Bugüne kadar 2 bine yakın hasta sokak hayvanına müdahale edildiğini ve 3 bin hayvanın kısırlaştırıldığını belirten Başkan Akkaya, çözüm odaklı adımlar atarak hem sokak hayvanlarının haklarına saygı gösterdiklerini hem de şehirdeki vatandaşların huzurunu gözettiklerini vurguladı.

Akşehir Belediyesi'nden sahipsiz hayvanlar için dev merkez

Başkan Akkaya, "23 bin metrekarelik alana kurduğumuz 4 bin sokak hayvanı kapasiteli sahipsiz hayvan bakımevi ve rehabilitasyon merkezimizin güncel maliyeti 52 milyon lirayı buldu. Merkezimizde, tam donanımlı ve modern imkanlarla tedavi, kısırlaştırma, küpeleme ve aşılama işlemleri yapıyoruz. Ekiplerimiz, mahallelerdeki küpesiz ve aşısız köpekleri belirli zaman aralıklarında alarak buraya getiriyor. Rehabilitasyon sürecini tamamlayan hayvanları iyileştirilip, 5199 sayılı kanun gereği alındıkları yere tekrar bırakıyoruz" dedi.

Akşehir Belediyesi'nden sahipsiz hayvanlar için dev merkez

Sahipsiz sokak hayvanlarını korumanın önemine vurgu yapan Başkan Akkaya, "Sahipsiz hayvanları korumak bizim önemli bir vazifemizdir. Hemşerilerimizin huzur ve güvenliğini düşünmek zorundayız. Amacımız, şehirdeki köpek popülasyonunu kontrol altına alarak hem sokak hayvanlarının hem de vatandaşların sağlığını ve güvenliğini sağlamak" şeklinde konuştu.

Akşehir Belediyesi'nden sahipsiz hayvanlar için dev merkez

Bugüne kadar 2 bine yakın hasta ve yaralı sokak hayvanını tedavi ettiklerini belirten Başkan Akkaya, "Tedavi işlemlerinin dışında son iki yılda 3 binden fazla sahipsiz hayvanın kısırlaştırma işlemini gerçekleştirdik. Ayrıca, sahiplendirme ve besleme çalışmalarımızı da aktif bir şekilde sürdürüyoruz. Sokak hayvanlarının yaşam şartlarını iyileştirmek için büyük emek harcıyoruz ve çözüm odaklı adımlar atıyoruz" dedi.

Akşehir Belediyesi'nden sahipsiz hayvanlar için dev merkez

Başkan Akkaya, Akşehir Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin inşa sürecine katkı sağlayan Tarım ve Orman Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti. Ayrıca, Hayvanları Koruma Kanunu ve Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği gereğince toplum bilinciyle hareket ederek sokak hayvanlarının kış şartlarında yaşamasına destek olunabileceğini belirtti. Başkan Akkaya, projeler ve önerilere açık olduklarını da vatandaşlarla paylaştı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler