Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

AKRABA SPORCULAR 4

Yeşil sahalarda şahsiyetleri ile iz bırakmış bir örnekte Mehmet Karababa ve İsmet Karababa kardeşlerdir.

            Aslen Karatay ilçemize bağlı Yarma köyünden olan Karababa kardeşlerden ağabey Öğretmen Mehmet Karababa olgunluğu ve başarıdaki istikrarı ile kaptanlığa getirilirken, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nden emekli kardeşi İsmet Karababa ise 4 Ekim 1984 tarihinde Paris’te aldığı Fair Play ödülü alan ilk Türk sporcu olma özelliği ile ülkemizin ve Konya’nın gururu olarak tarihe geçti.

            Ağabey Mehmet Karababa 1973 yılında antrenör rahmetli Hatay Sarkanak nezaretinde Bölge Futbol Okulu’nda futbola başladı. Sonrasında Konyaspor genç ve amatör takımında stoper mevkiinde 1977 yılına kadar kaptan olarak top koşturdu.

            Siyah-beyaz Konyaspor’daki başarısı dikkat çeken Mehmet Karababa yöneticilerin takdiri ile A takım kadrosuna alındı ve profesyonel oldu. 1979 yılı sonunda Almanya’ya gitti. Spor hayatını burada noktalayan Karababa, Türkiye’ye döndükten sonra başladığı öğretmenlik mesleğine Konya’da devam ediyor.

            1975 Yılında futbola kaleci olarak başlayan İsmet Karababa’nın sporculuğu kısa sürmesine rağmen antrenörlük hayatı uzun oldu. Sırasıyla Konyaspor Genç- Amatör Takım, Derbentspor formasını giyerken Derbentspor- Çumraspor maçında hakemin dahi karar veremediği bir pozisyonda Karababa’nın aleyhine olmasına rağmen doğruyu söylemesi nedeniyle o pozisyon ile maçı 1-0 kaybetmeleri ve takımının küme düşmesi acı hatırası devamında yaptığı bu sportmenlikle Fair Play ödülünü alan İsmet Karababa sporculuğa son noktayı koydu ve antrenörlüğe İhsaniye Gençlerbirliği kulübünde başladı. Sırasıyla Konyaspor (Alt Yapı), Etibank SAS, Yolspor, Konyaspor (Profesyonel Takım), Konya Endüstrispor, Mobellaspor, Çorumspor, Kırşehirspor, Konya Şekerspor ve Akşehirspor’da antrenörlük yaptı. TÜFAD’da (Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği) Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyeliği, 3 dönem Genel Merkez Yönetim Kurulu ile MYK Üyeliği görevlerinde bulundu. 2006–2012 yılları arasında iki dönem TÜFAD Konya Şube Başkanlığını yürüttü.

            Sayısız başarılı futbolcu yetiştirdi. Şekerspor’u profesyonel lige çıkardı. Milli Takımlarımıza futbolcu kazandırma, Konyaspor alt yapı takımlarına Türkiye şampiyonluğu, ikinciliği, üçüncülüğü kazandırdı.

            Aldığı Fair Play ödülü ile ülkemizin tanıtımına büyük katkıda bulunan İsmet Karababa çalıştırdığı Konyaspor Genç Takımı, Konya Endüstrispor ve başkanlığını yaptığı TÜFAD Konya Şubesi dahil Konya’daki bir çok spor adamının aynı ödülü almasına önemli katkıları oldu.

            Dürüstlüğü ile takımı yenilen ve küme düşen Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından BÜYÜK ÖDÜLÜ devamında da 4 Ekim 1984 tarihinde Paris’te branşının en büyük ödülünü (Fair Play) alan İsmet Karababa halen Konya’a yaşıyor.

foto-1-034.jpg

 

Kaptan Mehmet Babaoğlu ve kaleci İsmet Karababa Konyaspor formasıyla 3 nolu sahada bir maç öncesi

foto-2-031.jpg

Unesco tarafından Dünyada örnek takım seçilen Konyaspor Genç Takımı Başkan Ahmet Öksüz, İl Müdürü Vezirbalcıoğlu, yöneticiler ve antrenör İsmet Karababa

foto-3-021.jpg

Konyaspor Amatör Takımı Ayaktakiler: İsmail, Şemsettin, Muzaffer, Mustafa Bakım, Ali Görgülü, kaptan Mehmet Karababa, Antrenör Talat Öncel

Oturanlar: Reşat, Tuncer, Oral, Kaleci Sedat ve Celalettin Kenanlar

 

foto-4-009.jpg

İsmet Karababa 4 Ekim 1984 Paris Fair Play ödülüyle

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum