AK Parti İstanbul Milletvekili Metiner:

AK Parti İstanbul Milletvekili Metiner:

"Davutoğlu eski genel başkanımız ve başbakanımızdır ama an itibariyle partimizin milletvekilidir. Partimizin politikalarını liderimiz ortaya koymuştur. Hiçbir AK Parti'li milletvekilinin bunun dışında seçenekler sunmaya hakkı yoktur"- "Kendi aramızda konu

TBMM (AA) - AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner, "Davutoğlu eski genel başkanımız ve başbakanımızdır ama an itibariyle partimizin milletvekilidir. Partimizin politikalarını liderimiz ortaya koymuştur. Hiçbir AK Parti'li milletvekilinin bunun dışında seçenekler sunmaya hakkı yoktur." dedi.

Metiner, düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Irak'ta gelişen olayların, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öngörüsünde ne kadar haklı olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti.

Kerkük başta olmak üzere peşmergenin elindeki şehirlerin Irak ordusu tarafından ele geçirildiğini belirten Metiner, Barzani yönetiminin 2014'teki sınırlarına geri çekildiğini bildirdi.

Metiner, AK Parti Hükümeti olarak ne Suriye'nin kuzeyindeki Kürtlerin kazanımından ne de Barzani'nin varlığından rahatsızlık duyduklarını söyledi. Metiner, Barzani yönetimi ile herkesten daha fazla ve önce işbirliği yaptıklarını, Erbil Hükümetini hiç bir zaman Bağdat Hükümetine ezdirmediklerini vurguladı.

Mehmet Metiner, şöyle devam etti:

"Kerkük'te sadece peşmerge bayraklarının dalgalandırılmasına karşı çıkmamız söz konusu değil, Haşdi Şabi zihniyetindeki gürühun da Kerkük'te tek başına iktidar olmasından rahatsızlık duyarız. Bölgeyi ateş topuna çevirmek isteyen emperyalist güçlerin değirmenine su taşıyacak her girişim Türkiye'nin ulusal güvenliği için de tehdit oluşturur.

Kerkük için 'Türkmen şehri' diyenler de 'Kürt şehri' diyenler de dillerine dikkat etmelidir. Şehirlerin etnik temelli tanımlanması yanlıştır. Bunu Türkiye'ye de uyarlarsak; İstanbul ne kadar Türk ise Diyarbakır da o kadar Türk'tür, İstanbul ne kadar Kürt ise Diyarbakır da o kadar Kürt'tür. Şehirlerimizi Türk-Kürt, Sünni-Şii ekseninde tanımlayamayız. Türkiye hepimizin ortak vatanıdır, sadece Türklerin devleti ve vatanı değildir, Kürtlerin de bu ülkede yaşayan bütün unsurların da vatanıdır. Devlet ve bayrak, Kürtlerin de devleti ve bayrağıdır. Mezhepçi bakış açısını bu ülkeye yapılacak en büyük kötülüktür."

Metiner, Barzani'nin, Kandil ile işbirliğine gitmesi halinde kendi ipini çekmiş olacağına dikkati çekerek, "Bu gelişmeler Barzani'nin iktidarını da sonlandıracak gelişmelerdir, göreceksiniz. 15 Temmuz'da darbe başarılı olsaydı, Barzani çoktan gitmiş olacaktı. Erdoğan'ın dostluğunu ve uyarılarını çok fazla önemsemesi gerekiyordu. 1975 tecrübesinden ders almamış olacak ki hala ABD'den, uluslararası koalisyondan medet umuyor. Baba Barzani'ye yapılanın aynısı Mesud Barzani'ye de yapılabilir." dedi.

- "Bir kez olsun Che Guevara gibi dik dur"

Metiner, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na, "Bir kez olsun dik dur, Che Guevara gibi dik dur, Deniz Gezmiş edebiyatı yapıyorsun, Bolivya Dağlarında Che Guevara edebiyatı yapıyorsun, bir kez dik dur Kemal Bey, dik dur. Suriye'nin kuzeyinde terör örgütüne tırlar dolusu silah yardımı yapan Amerika, emperyalizm eleştirisi yap. Varsa yoksa Erdoğan, 'Hükümetimiz ne yaparsa yanlış, Amerika, Almanya, AB ülkeleri ne yaparsa doğru.' İnsan kendi ülkesine bu kadar mı kıyıcı olur?" sözleriyle seslendi.

AK Parti'li Metiner, AK Parti Konya Milletvekili, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Kerkük'le ilgili attığı twetlerin sorulması üzerine, şunları kaydetti:

"Ahmet Davutoğlu eski genel başkanımız ve Başbakanımızdır ama an itibariyle partimizin bir milletvekilidir. Partimizin politikalarını liderimiz ortaya koymuştur. Hiç bir AK Parti'li milletvekilinin bunun dışında seçenekler sunmaya hakkı yoktur. Eski ünvanına dayanarak hiç kimsenin yapması doğru değildir. Kendi kişisel fikirlerini elbette söyleme hakkına sahiptir ama Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu politikaların dışında hiç birimizin, hiç bir AK Parti'li milletvekilinin bir şey söyleme hakkı yoktur."

"Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in istifa süreci" ilgili soru üzerine ise Metiner, AK Parti'li belediye başkanlarının, parti aday gösterildikleri için seçilen belediye başkanları olduğunu bildirdi.

Mehmet Metiner, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gerekli gördüğünde belediye başkanlarıyla ilgili her türlü tasarrufta bulunabileceğine dikkati çekerek, "Kendi aramızda otururuz, konuşuruz, istişare ederiz. Deriz ki 'bu saatten itibaren senin olmaman olmandan daha iyidir.' Belediye başkanı arkadaşım da der ki 'eğer ben partime, bu davaya zarar veriyorsam, bir Melih Gökçek değil, bin Melih Gökçek feda olsun.' Biz AK Parti'li yiğitler böyle düşünürüz. Biz makamlarımıza tutunan insanlar değiliz. Melih Gökçek, kendisi ve Ankara için en doğru kararı verecektir." dedi.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı