M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

AK Parti hangi adayla kazanır?

Dikkat ettiniz mi bilmem.

Bayramlaşma programları kapsamında Ereğli’ye giden Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu, Ereğlililere Şeb-i Arus kutlamalarına katılacak Başbakan Erdoğan’la birlikte Ereğli’yi ziyaret edeceklerini söyledi.

Neden? Çünkü Ereğli; Seydişehir, Çumra, Kadınhanı, Beyşehir, Akşehir kadar AK Parti için önemli…

Üstelik buralardan büyükşehir belediye başkanlığına da oy kullanılacağı için, ciddi stratejiler gerekiyor.

AK Parti’nin Ereğli’de seçimi kazanması için de ince eleyip sık dokuması lazım. Bu çerçevede Başbakan Erdoğan’ın daha önce hiç ziyaret gerçekleştirmediği ilçelere de vakit ayırması gerekiyor.

***

Önce ilçe içinden çıkan aday adaylarına ve ismi geçenlere bakalım…

-AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Ömer Eğer

-İşadamı Mehmet Nuri Ekinci

-Memur M. Nadi Taşçıoğlu

-Türkçe öğretmeni Durul Türkmen

- Ereğli İlçe Tarım Müdürü Özkan Özgüven

-Eski belediye başkanı Ahmet Özdoğan

***

Bu isimler elbette bölgelerinde yer edinmiş, bu işin altından kalkabileceklerini düşünmüşlerdir ki aday adayı olmuşlardır ya da isimleri zikredilmektedir. Fakat Ereğli’de bir önceki seçimi kaybeden AK Parti’ye ilçeyi geri kazandırabilecek yeterlilikte midirler? Hiçbir yakınlık ve çıkar ilişkisine girilmeden bu soruya samimi cevaplar verilmelidir.

***

Yukarıdaki isimlerden herhangi birisini aday göstermekte AK Parti hürdür. Fakat Ereğli’de AK Parti’yi bir adım daha öteye götürebilecek bunlardan başka isimler de yok mudur? Bu soruyu araştırdım ve faydalı olabilecek düşüncelere ulaştım.

***

Yukarıdaki isimler ilçe içinde bulunan isimlerdi… Bir de ilçe dışında olup da Ereğli’yi gururlandıran isimler var. Kimler mi?

***

Mesela…

-Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal…

Burhanettin Bey; hem Ayrancı yöresinden olması hem de başarılı yöneticiliği ile halka kısa sürede kendisini anlatabilecek bir adaydır. Ereğli’de alt yapısı olan ve ismi bilinen bir kişilik olarak AK Parti’ye seçimi kazandırabilir.

***

Mesela…

- Merkez Valisi-Eski İçişleri Müsteşarı Şahabettin Harput…

Şahabettin Bey de Ayrancı yöresinden olması sebebiyle, oy deposu olarak görülen bu yörenin oylarını partiye kazandırabilir. AK Parti iktidarında Ereğli’ye yapılan çoğu devlet yatırımında söz sahibi olmuş, değerli bir şahsiyet olarak ikna edilmesi durumunda iyi bir tercih olacaktır.

***

Mesela…

-ÇSGB Bakan Yardımcısı Halil Etyemez…

2011 Genel Seçimlerinde Milletvekili Adayı olan Etyemez, yapmış olduğu seçim çalışmaları ve Bakan Yardımcılığı görevi sırasındaki hizmetleriyle halka kendisini sevdirmiştir. Ereğli’de seçime girmesi ve iyi bir ekiple çalışması durumunda seçimi alabilecek kabiliyete sahiptir.

***

Mesela…

-Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Göktaş…

Serdar Bey, Ereğli’nin Karacadağ Bölgesindendir. 2011 Genel Seçimlerinde AK Parti'den milletvekili aday adayı olmuş ve halk arasında sevilen bir kişiliktir. Konya’da Tıp Fakültesi’nde doktorluk yapması sebebiyle Ereğli’den giden hastaların sorunlarıyla ilgilenmiş ve Ereğli’de de bürokratik anlamda çevresi olan kişiliktir. Hem Ayrancılılar, hem Bekdikler hem de diğer yöre insanlarının desteğini alabilir.

***

Mesela…

-Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Salih Yılmaz…

Ereğli bölgesinde Ayrancı yöresinin oylarını alabilecek nitelikte olması nedeniyle güçlüdür. 2011 genel seçimlerinde AK Parti’den milletvekili aday adayı olmuştur. Bu süreçte başta Ereğli’deki bürokrat ve iş adamları olmak üzere sivil toplum örgütlerince de takdir edilen ve tanınan kişiliktir. Ereğli AK Parti İlçe Teşkilatı’nda da belli bir ağırlığı vardır. Aile efradının bir önceki dönem Ayrancı AK Parti Belediye Başkanı olması nedeniyle Ayrancı yöresi oylarına hâkim olabilir.

***

Eğer ki hitabet gücü yüksek, güvenilir bir kişiliğe sahip, ne dediğini bilen, geçmişi temiz ve AK Parti kültürüne sahip bir isim bizim saydıklarımız arasından ya da dışından çıkarılabilirse Ereğli’de AK Parti seçimi kazanabilir.

***

Bu arada yazı dolayısıyla MHP’li arkadaşlarımız ve bugüne kadar hiçbir temasımızın bulunmadığı Başkan Hüseyin Oprukçu’nun da alınmasına gerek yok.

Şayet AK Parti çok iyi bir strateji geliştiremezse, bu dönemde de Ereğli Belediye Başkanlığı MHP’nin olur…

Ve elbette halk ne derse o olur…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
13 Yorum