Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Ahmet Şan sorunu

Ne güzel Mersin İdman Yurdu galibiyetinin ayrıntılarını yazacaktım. Mehmet Uslu’yu falan övecektim  ama yine olmadı. Konyaspor’un sözde tecrübeli başkanı kendi takımının başarısına gölge düşürme konusunda yine başarılı oldu.

Olay neresinden tutarsanız elinizde kalıyor. Öncelikle Ahmet Şan’ın bu açıklamayı Galatasaray maçından önce yaptığını belirtelim. Yani Hoca’ya sallamayı kafaya koymuş. Anadolu Ajansı’na röportajı vermiş. Galatasaray’dan 4 yiyince yine salladı Kocaman’a. Yani ortada açık bir suiniyet var.

Kocaman o açıklamadan sonra başkanla görüştü. Başkan yeni transferleri oynatmamasıyla ilgili serzenişini iletti ve hoca konuyu kapattı. Ama işte herkesin bir hesabı varsa Allah’ın da bir hesabı var. Anadolu Ajansı’nda röportajı yapan meslektaşım milli maçlar nedeniyle yayınlayamadığı röportajı, tecrübesizlikle,  gündemden düşmesine rağmen yayınlayınca kıyamet koptu.

Başkan Şan’dan klasik açıklaması hemen geldi. “Kaos plancıları beni ve kulübümün huzurunu hedef almaya başlıyor” dedi. Tabi başta düşman ilan ettiği gazetecileri ima ediyordu. Fakat bu kez Kocaman’ın patlayacağı belliydi. Biz basın toplantısında bile bile ortalık karışmasın diye Hoca’ya konuyu sormadık bile. Kendisi açtı ve “başkan görecek” dedi.

LİGTV’deki açıklamaları ise erken ve çok sertti. Başkan bunları hak etse de erkendi. Şan’ın kendisini adeta sakatladığını, otoritesini sarstığını, basın önünde konuşmasının yanlış olduğunu, kendisinin işçi olduğunu ve patronun böyle konuşmak yerine rahatsız ise gereğini yapması gerektiğini vurguladı. Bu kez de Konyaspor başkanının karizması yerle bir oldu.

Bu işten Konyaspor zarar gördü ve böyle giderse görmeye devam edecek. Ama maalesef bu sürecin sorumlusu acemice bir yönetim sergileyen Sayın Şan’dır. Keşke o açıklamaları yapmak yerine yakın olduğu gazetecilere fısıldasaydı. Biraz yol yordam gösterecek bir danışmanı olsaydı.

Yıllar önce Konyaspor Başkanı Mehmet Köseoğlu iş adamlarının bilet almadığından yakınıp “Konyaspor’a süper lig lüks” demiş ve başına iş almıştı. 23 yaşındaydım ve gazetecilik heyecanıyla haberde “Köseoğlu sorunu” başlığını kullanmıştım. Sonra beni aradı ve sitem etti. “Ben sorun muyum?” dedi. Haklıydı. Ahmet Şan’ın açıklamalarıyla verdiği zararın onda birini vermemişti.

Yıllar sonra tecrübeli bir gazeteci olarak bu başlığın asıl bugün atılabileceğini düşünüyorum. Rahatsız edici ama maalesef doğru. Sorun çıkaran bir kişi kendisi sorun haline gelebilir. Umarım başkan Konyaspor’a daha fazla zarar vermez. 

Önceki ve Sonraki Yazılar