Afrikalı göçmenlerin Libya'da köle olarak satıldığı iddiası

Afrikalı göçmenlerin Libya'da köle olarak satıldığı iddiası

Burkina Faso ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Trablus'taki büyükelçilerini geri çağırdı

VAGADUGU (AA) - Burkina Faso ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Afrikalı göçmenlerin Libya'da köle olarak satıldığı iddialarını görüşmek amacıyla Trablus'taki büyükelçilerini geri çağırma kararı aldı.

Burkina Faso Dışişleri Bakanı Alpha Barry, düzenlediği basın toplantısında, "İzlediğimiz sahneler karşısında şaşkına döndük. Burkina Faso olarak bu yaşananları sert bir şekilde kınıyoruz." ifadesini kullandı.

Barry, konuya ilişkin detaylı bilgi almak amacıyla Libya'nın Vagadugu Büyükelçiliği yetkilileriyle görüştüklerini ve Burkina Faso'nun Trablus büyükelçisini geri çağırdıklarını söyledi.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti de aynı gerekçelerle Trablus'taki büyükelçisini geri çağırma kararı aldı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Libyalı yetkililerin soruşturma açmasının önemine vurgu yapılarak detayları müzakere etmek için Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin Trablus'taki büyükelçisinin geri çağrıldığı ifade edildi.

Ülkelerindeki çatışmalar ve güvenlik sorunları nedeniyle Avrupa'ya kaçmak isteyen çok sayıda Afrikalı göçmen Libya'dan geçiyor.

CNN International geçen hafta, Libya'nın başkenti Trablus'ta Afrikalı göçmenlerin bir köle pazarında satıldığı iddiasını içeren görüntüler yayınlamıştı.

Libya Başbakan Yardımcısı Ahmed Maitig de yoğun tepkiler üzerine hafta sonu, olayın araştırılması amacıyla soruşturma başlatıldığını açıklamıştı.


AA

Kaynak:Haber Kaynağı