ABD'li büyük şirketlerin kar ve geliri ikinci çeyrekte arttı

ABD'li büyük şirketlerin kar ve geliri ikinci çeyrekte arttı

ABD'li 25 dev şirketin toplam net karı, bu yılın ikinci çeyreğinde geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 35,9 artarak 64,4 milyar dolara yükseldi- Geçen yılın ikinci çeyreğinde 474,42 milyar dolar olan 25 dev firmanın geliri, bu senenin aynı döneminde yü

NEW YORK (AA) - ÖVÜNÇ KUTLU - ABD'li 25 büyük şirket, 2017'nin ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre net karını yüzde 35,9, gelirini ise yüzde 7,5 artırdı.

AA muhabirinin, ABD'li 25 finans, teknoloji ve enerji firmasının bilançolarından derlediği verilere göre, söz konusu şirketlerin toplam net karı bu yılın ikinci çeyreğinde 2016'nın aynı dönemine göre yüzde 35,9 artışla 64,4 milyar dolara ulaştı. Bu şirketler geçen yılın ikinci çeyreğinde toplam 47,39 milyar dolar net kar açıklamıştı.

Söz konusu 25 firmanın geçen yılın ikinci çeyreğinde toplam 474,42 milyar dolar olan geliri de bu yılın aynı döneminde yüzde 7,5 yükselerek 509,83 milyar dolara çıktı.


- Finans ve bankacılık devlerinin karı yüzde 6,8 arttı


ABD merkezli uluslararası yatırım ve finans bankalarından JP Morgan Chase, Wells Fargo, Goldman Sachs, Bank of America, Morgan Stanley ve Citigroup'un 2017 ikinci çeyreğindeki toplam net karı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,8 artarak 25,57 milyar dolar oldu. Bu bankalar geçen yılın nisan-haziran döneminde toplam 23,94 milyar dolar net kar açıklamıştı.

Söz konusu 6 bankanın toplam geliri de aynı dönemde yüzde 3,5 artış kaydederek 103,04 milyar dolardan 106,69 milyar dolara ulaştı.

Bu 6 bankanın içinde, yıldan yıla net karı en büyük oranda artış gösteren yüzde 12,9 ile JPMorgan Chase olurken, Bank of America da yüzde 7 ile yıldan yıla gelirinde en büyük yükseliş görülen kuruluş oldu.

Söz konusu dönemde JPMorgan Chase'in net karı 6,2 milyar dolardan 7 milyar dolara çıkarken, Bank of America'nın geliri de 21,3 milyar dolardan 22,8 milyar dolara yükseldi.

ABD'deki yatırım ve finans bankalarının arasında bu yılın ikinci çeyreğinde en büyük net kar ve geliri elde eden de JPMorgan Chase oldu. Nisan-haziran döneminde bankanın net karı 7 milyar dolar, geliri 26,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.


- Apple 45,4 milyar dolar gelir elde etti


ABD'nin teknoloji sektöründe faaliyet gösteren büyük firmaların net kar ve gelirleri de bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre artış gösterdi.

Netflix, IBM, Microsoft, Alphabet, Facebook, Intel, Verizon, AT&T, Twitter, Amazon ve Apple'ın bu yılın ikinci çeyreğindeki toplam net karı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31,7 artışla 36,16 milyar dolara ulaştı. Bu 11 firmanın toplam net karı geçen yılın ikinci çeyreğinde 27,46 milyar dolar olmuştu.

Söz konusu 11 teknoloji şirketinin toplam geliri de aynı dönemde yüzde 8,9'luk artışla 228,82 milyar dolardan 249,15 milyar dolara yükseldi.

Teknoloji firmalarının arasında yıldan yıla en büyük net kar artışını yakalayan Verizon olurken, en fazla gelir artışını elde eden de Facebook oldu.

Geçen senenin nisan-haziran döneminde 702 milyon dolar net kar elde eden Verizon'ın bu senenin aynı döneminde net karı 4,36 milyar dolara ulaşırken, şirket yıldan yıla yüzde 521 net kar artışı kaydetti.

Facebook'un da geliri geçen yılın ikinci çeyreğinde 6,44 milyar dolardan bu senenin aynı döneminde 9,32 milyar dolara yükselirken, firma yıldan yıla yüzde 45 gelir artışı yakaladı.

Teknoloji şirketleri arasında bu senenin nisan-haziran döneminde en büyük net kar ve geliri elde eden ise Apple oldu. Dünyanın piyasa değeri en büyük şirketi olan Apple, bu yılın nisan-haziran döneminde 8,7 milyar dolar net kar, 45,4 milyar dolar da gelir elde etti.


- Enerji devlerinin geliri yüzde 8 arttı


ABD'li enerji devlerinden ExxonMobil, Chevron, ConocoPhillips, Halliburton, Schlumberger, Baker Hughes, General Electric ve Kinder Morgan geçen yılın ikinci çeyreğinde toplam 4,01 milyar dolar zarar ederken, bu senenin ikinci çeyreğinde toplam 2,67 milyar dolar kar etti.

Söz konusu 8 enerji şirketinin bu yılın ikinci çeyreğindeki geliri de geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 8 artışla 154 milyar dolara ulaştı. 2016'nın ikinci çeyreğinde bu firmaların toplam geliri 142,56 milyar dolar olmuştu.

Enerji şirketlerinin içinde yıldan yıla en büyük net kar oranını yakalayan yüzde 97 ile ExxonMobil olurken, ConocoPhillips de yüzde 59 ile yıldan yıla en büyük gelir oranındaki artışı gösteren enerji firması oldu.

Söz konusu dönemde ExxonMobil'in net karı 1,7 milyar dolardan 3,35 milyar dolara çıkarken, ConocoPhillips'in geliri de 5,57 milyar dolardan 8,88 milyar dolara yükseldi.

ABD'nin en büyük enerji firması ExxonMobil, ayrıca, bu yılın ikinci çeyreğinde en büyük net karı ve geliri elde eden enerji şirketi oldu. Nisan-haziran döneminde şirketin net karı 3,35 milyar dolar, geliri de 62,88 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Böylece, toplam 25 ABD'li finans, teknoloji ve enerji firmasının arasında bu yılın ikinci çeyreğinde en fazla geliri ExxonMobil, en büyük net karı ise Apple elde etmiş oldu.

AA

Kaynak:Haber Kaynağı