AAA..! Sevgililer Günü

Babalar gününü bilmem. Anneler gününü hiç bilmem, benim için her gün anne, her gün babalar günüdür. Çünkü bizler Müslüman’ız ve Allah (cc)’ın en çok sevdiği amellerden birisi de; vaktinde kılınan namaz ve anne babaya itaattir. Ama sevgililer gününü bilirim. Bence Sevgililer günü yerine ‘Eşlerin Günü’, ‘Evli Çiftlerin Günü’ ya da karı koca günü deseler daha anlamlı olur. Boşanmaların patlama noktasına geldiği, şu dönemlerde, daha fazla işe yarar diye düşünüyorum. Fakat biz bunu 14 Şubat’ta değil de, bir gün önce veya bir gün sonra kutlayalım. Sırf peygamberimiz aşure günü Yahudiler de oruç tutuyor diye ne demişti? ‘Siz ya aşure gününün öncesinde ya da sonrasında oruç tutunuz’ demişti.

Sevgililer zaten birbirlerini yemeklere davet ediyorlar, hediyeleşiyorlar, cafelerde, pastanelerde buluşuyorlar.

Fakat evli çiftlerimiz “Nasıl olsa elimin altında bir kadın var, hediye alsam da almasam da fark etmez. Zaten iki çocukla, üç çocukla, nereye gidecek beni boşayamaz da, zaten Allah’tan da(cc) korkar, ben sekreterimin, sevgilimin, helalim olmayanların, sevgililer gününü kutlayayım da ilerde lazım olur” mu diyorlar?

İyi düşünün arkadaşlar seni yokluğunda, varlığında, hastalığında, sağlığında, moralinin bozuk olduğunda, eve geç geldiğinde ya da yağır gibi sigara kokusu ile geldiğinde seni karşılayan, üstündeki kıyafetleri ütüleyip yıkayıp işe gönderen, hep yolunu gözleyen, arkandan dua eden, çocuklarını atıp gittiğin, çocuklarının okuluyla, kıyafetleriyle, yemekleriyle, eğitimleriyle ilgilenen eşin; senin SEVGİLİN değil mi?

14 Şubat Sevgililer günü nereden geliyor acaba? Sevgiler Günü’nün başlangıç tarihi eski Roma İmparatorluğu zamanına uzanıyormuş. Eski Roma’da 14 Şubat günü bütün Roma halkı için önemli bir günmüş. Çünkü bu günde Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno’ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırmış. Juno ayrıca Roma halkı tarafından, kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak da biliniyormuş.

Kadınlık ve evlilik..!!! Kaç kişi evlilik yıldönümünü biliyor ve hatırlıyor? Ya da kaç kişi evlilik yıldönümümde eşine hediye alıp gönlünü alıyor.Eğer evlilik yıl dönümün 14 şubat değilse ,eşinin,kadınının,helalinin gönlünü alacağın başka bir gün yokmu?.

Eyvallah bu bizim toplumumuza yakışmaz, kapitalizmin getirdiği bir gün. Evet sonuna kadar katılıyorum. Fakat biricik eşinize bir gül, bir öpücük, sabah kahvaltıyı sizin hazırlamanız, bir telefon açmanız onu gerçekten çok sevdiğinizi söylemeniz, emin olun ona yetecektir. Haa gücün var tek taş yüzük al, bi Adana burması al kardeşim, amenna. Sonunda mutlu ve huzurlu edeceğin kişi senin hayat arkadaşın, aynı yastığa baş koyduğun helalin, namusun.

Yıllar geçtikçe yavaş yavaş Şubat 14 sevgililerin, aşıkların birbirlerine aşk mesajları yolladığı bir gün haline geldi. Kendi tarihimizde hiçbir yeri olmamasına rağmen 14 Şubat sevgililer günü ülkemizde bu kadar popüler olmuşsa, her yıl 14 şubat sevgililer gününe özel milyonlarca hediye çeşidi üretilmekteyse, sevgililer birbirine farklı hediyeler verebilmek için yarışıyorlarsa, bizler de 14 Şubat dışında, eşlerimize helallerimize, bir şekilde sevgimizi belli etmek için bir şeyler yapmayalım mı?

Hoşça, sağlıcakla kalın… Ama en önemlisi adam gibi adam kalın!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.