52 ülkeden 205 öğrenci, Konya'da sempozyumda buluştu

52 ülkeden 205 öğrenci, Konya'da sempozyumda buluştu

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Konya'da düzenlediği 9. Uluslararası Öğrenci Sempozyumu'nda gençlerin din algısı ve modernite sürecindeki rolünü ele alıyor.

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Genel Müdürü İzani Turan, Konya'da düzenlenen 9. Uluslararası Öğrenci Sempozyumu'nun açılışında yaptığı açıklamada, vakfın temel misyonunun kaliteli insan yetiştirmek olduğunu belirtti.

Sempozyumun "Gençlik ve Din Algısı" temasıyla gerçekleştirildiğini söyleyen Turan, 52 ülkeden 205 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte "Modernite sürecinde Gençlik ve Aile", "Gençlerde dini başa çıkma yolları", "Sosyal medyada mahremiyet" gibi konuların ele alındığını ifade etti.

Sempozyumun sahibinin gençler olduğunu vurgulayan Turan, İslam dininin dinamik bir yapıda olduğunu kaydederek, "Nesilden nesile bu dinamikliği muhafaza etmesi gerekiyor. O açıdan bizim ne algıladığımız önemli değil. Gençlerin ne algılayıp geleceğe dair neleri aktaracağı sahih din inancını nasıl aktaracağı çok önem arz ediyor" şeklinde konuştu.

Turan, gençlerin zihninde dinin nasıl algılandığını anlamak amacıyla sempozyumu düzenlediklerini belirterek, dinin hayatta ne kadar yer kapladığını tespit etmeye çalıştıklarını ifade etti.

"Vakfımızın en önemli misyonu kaliteli insan yetiştirmektir" diyen Turan, Kur'an-ı Kerim'deki ilk emrin "Oku" olmasıyla vakfın misyonunun örtüştüğünü belirtti. "İyiliğin yer yüzünde egemen olması için yetkin, yeterli, ilim, bilgi ve ahlakla donatılmış bir nesle ihtiyaç var. Bunun sadece Türkiye ile sınırlı kalmaması en önemli hedeflerimizdir" ifadelerini kullandı.

TDV'nin gönül coğrafyalarına ulaşma çabalarına da değinen Turan, "Çünkü biz bir ümmet olarak gönül coğrafyamızın da aynı zamanda eş zamanlı olarak kalkınması ve gelişmesi bizim arzumuz ve doğamızdır. O açıdan biz yavrularımızı ve kardeşlerimizi Türkiye'ye getiriyoruz. Onları olabildiğince iyi bir şekilde yetiştirip tam donanımlı olarak gönderiyoruz" şeklinde konuştu.

Uluslararası Öğrenci Sempozyumu'nun 2 Aralık Cumartesi günü saat 17.00'ye kadar devam edeceği belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler