Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

50 puan için transfer şart

Bursaspor karşısında alınan galibiyet çok önemliydi. Son hafta Beşiktaş ile oynanacak karşılaşma öncesi, rastgele tutturanlar hariç hemen herkes Konyaspor’a “sıfır” yazar. Bu nedenle İstanbul deplasmanından önce iç sahadaki son maçta 3 puan alınması gerekiyordu. İç sahada puan kaybedilmemiş, devre arasına moralle girilmiş ve süper lig tarihindeki en yüksek ilk yarı puanına ulaşılmış olacaktı. Oldu. harika oldu.

Geçtiğimiz sezon öncesi Başkan Ahmet Şan ile görüştüğümde, yaptıkları transferler ve harcadıkları paraya bakarak en az 50 puan almaları gerektiğini söylemişti ama son haftalarda alınan puanlar hariç beklenen başarı yakalanamadı. Bu yıl ise Aykut Hoca ile daha az transfer harcaması yapılıp ilk yarı rekor puan alındı. 26 puanı toplayan takımın, istikrarı ikinci yarıda da sürdürürse 50 puanı bulacağını söyleyebiliriz. Tabi, ikinci yarı düşme hattındaki ve UEFA hesabı yapan takımların daha az puan kaptıracağını da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Bu yüzden ilk yarıdaki hataları yapmayan ve eksiklerini tamamlamış bir takım oluşturulması şart. Aykut Kocaman ne düşünüyor, çok bilemiyoruz. Bu konularda fazla açık konuşmayı sevmiyor. Yönetimle çatışmalarını bile sonradan öğreniyoruz fakat kendisine bir hedef belirlediğinde, o yolda yürürken tekme yese bile kalkıp devam ediyor. Hem aldığı farklı yenilgilerden hem de Başkan Şan ile yaşadığı sert çatışmadan takımın fazla etkilenmemesi bunun en önemli örnekleri.

Yönetimin transfer yapmak istediği mevkiler var. Bu konuda dik durmalılar. Çünkü Aykut Kocaman’ın bazen yetkisini ve sorumluluğunu abarttığı oluyor. İstişareye kapanıyor. Torje ve Holmen transferlerinde bunu gördük. En az iki oyuncu bu takıma monte edilmeli ki ikinci yarı 50 puana ulaşılsın. Sol bek ve orta sahada net eksiklik hissediliyor.

BURSASPOR’UN BÜYÜK AYIBI

En önemlisi sözleşmesine yani sözüne sadık olması. Aldığım net bilgiye göre, Hamza Hamzaoğlu ile anlaşan Bursaspor, öncesinde Aykut Kocaman’ı ısrarla istemiş. Aracılarla Hoca’ya teklif götürmüşler. Kocaman teklifi reddetmiş. Kesin bir şekilde reddetmiş. Bursaspor bu kez “bu sezonu idare etsek gelecek yıl için gelir misiniz?” demiş. Kocaman bu kez de “bunu konuşmak için erken, bilemem” cevabını vermiş.

Bursaspor’un bir başka takımı başarıyla çalıştıran bir hocaya hem de kendi maçları öncesi transfer teklifi yapması çok büyük ayıp. Eğer samimi değiller de hocanın maç öncesi aklını çelmek için yaptılarsa o daha büyük terbiyesizlik. Aykut Kocaman’dan da reddetmesinden başka bir davranış zaten beklenmezdi. Sezon sonu için Konyaspor yönetiminin de hocanın da beklemede olduğunu görebiliyoruz. Bakalım ikinci yarı nelere gebe.

Ha, bana verseler yetkiyi Aykut Kocaman ile iki yıl daha anlaşırım. Tabi o benimle çalışır mı bilemem :) 

Önceki ve Sonraki Yazılar