5 bin lira zam alan memur var: İşte zamlı memur ve emekli maaşları

5 bin lira zam alan memur var: İşte zamlı memur ve emekli maaşları

Milyonlarca memur ve memur emeklisinin beklediği karar Kabine toplantısı sonrasında açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından en düşük emekli maaşının 2 bin 500 liraya çıkarıldığı duyuruldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre 2021 aralık ayı enflasyonu yüzde 13,58 artarken, yıllık bazda enflasyon yüzde 36,08 olarak gerçekleşti.

Üretici fiyatı endeksi Yİ-ÜFE ise yıllık yüzde 79,89 artış gösterdi. Memur ve emekli aylıklarına enflasyon farkı gelirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, memurlar ve emekliler için ilave zam açıkladı. Buna göre memurlarımızın maaş artışı yüzde 30,5'e çıkartılırken, en düşük emekli aylığı da 2 bin 500 liraya yüksetildi.

TÜİK, aralık ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) verilerini yayımladı. Buna göre, TÜFE yıllık yüzde 36,08 olarak gerçekleşirken, aralık ayında yüzde 13,58 arttı. TÜFE'de, 12 aylık ortalamaya göre yüzde 19,60 artış gerçekleşti.

Bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu ana gruplar ise sırasıyla, yüzde 53,66 ile ulaştırma, yüzde 43,80 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 40,95 ile ev eşyası oldu. Aralık 2021'de, endekste kapsanan 415 maddeden, 18 maddenin ortalama fiyatında düşüş gerçekleşirken, 33 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı.

364 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşti. İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE'de 2021 yılı aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 13,90, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 34,89, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 34,89 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 19,55 artış gerçekleşti.

ERDOĞAN'DAN İLAVE ZAM AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, memurlara ocak ayındaki yüzde 5'lik dönem zammını yüzde 7,5 olarak uygulama kararı aldıklarını belirterek, "Memurlarımızın maaş artışını yüzde 30,5'e çıkarttık" dedi. Erdoğan ayrıca, en düşük emekli aylığının da 2 bin 500 liraya çekileceğini söyledi.

Açıklanan enflasyon oranları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı ek zamlara göre, ocak ayı için memur ve emekli aylıklarındaki artış şöyle oldu:

emekli-memur-maasi.jpgemekli-memur-maasi-001.jpgzamli-memur-maasi.jpgssk-bagkur-emekli.jpg

MİLLİYET

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.