29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

Kocaeli, Düzce, Zonguldak ve Karabük'te, Cumhuriyet'in 95. yıl dönümü dolayısıyla törenler düzenlendi

KOCAELİ/DÜZCE/ZONGULDAK/KARABÜK (AA) - Kocaeli, Düzce, Zonguldak ve Karabük'te, 29 Ekim Cumhuriyeti Bayramı coşkuyla kutlandı.

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Cumhuriyet'in 95. yıl dönümü dolayısıyla Karamürsel Alp Salonu'nda tebrikleri kabul etti.

Ardından tören alanına geçen Vali Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile Deniz Eğitim ve Öğretim Garnizon Komutanı Tümamiral Kadir Yıldız, askeri araç üzerinden vatandaşları selamladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan Aksoy, 29 Ekim 1923'ün tarihin en önemli dönüm noktalarından biri olduğunu söyledi.

Ülkesini işgal etmek isteyen güçlere karşı destansı bir istiklal mücadelesi veren Türk milletinin, kazandığı büyük zaferi, milli iradeyi esas alan Cumhuriyet'i ilan ederek taçlandırdığını vurgulayan Aksoy, şöyle devam etti:

"Cumhuriyetimizin ilanı ile Atatürk'ün 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' sözü uygulamaya konulmuş ve egemenliğin tek sahibi millet olmuştur. Milletimiz bu kararıyla hakimiyetin millet iradesinde olduğunu ilan etmiş ve Cumhuriyetimizi içtenlikle sahiplenmiştir. Cumhuriyet, milletimizin bağımsızlığından ve hürriyetinden ödün vermeyeceğinin, her türlü imkansızlıklar içinde varoluş mücadelesi veren bir milletin azminin, inancının, birlik ve beraberliğinin ne kadar büyük bir güç olduğunun ve milli irade karşısında hiçbir gücün durmayacağının bütün dünyaya ilan olunmasıyla birlikte çağdaş dünyada hak ettiğimiz yeri alma kararlılığımızın da göstergesi olmuştur."

Vali Aksoy, Türkiye'nin, Cumhuriyet'in ilanıyla kalkınma, ilerleme ve modernleşme yolunda çok önemli mesafeler katettiğini ve bugün modern dünyanın saygın ülkelerinden biri hale geldiğini vurgulayarak, "Şehitlerimizin kanlarıyla sulanan vatan topraklarının bütünlüğünü ve Atatürk'ün, Türk gençliğine ve Türk milletine en büyük emaneti olan Cumhuriyet'i ve Cumhuriyet'in tüm kurumlarını birlik ve beraberlik içinde korumanın kararlığı içinde olduğumuzu bir kez daha ifade ediyorum." şeklinde konuştu.

Vali Aksoy'un konuşmasının ardından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Mehteran Bölüğü ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Korosu tarafından konser verildi.

Yöresel halk oyunları gösterisi ve ödül töreniyle devam eden tören, geçit merasiminin ardından sona erdi.

Törene, AK Parti ve CHP milletvekilleri, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, siyasi partilerin il başkanları, askeri ve mülki erkan ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

- Düzce

Düzce'de 29 Ekim Cumhuriyeti Bayramı dolayısıyla Anıtpark Meydanı'nda düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Törende konuşan Düzce Valisi Zülkif Dağlı, Cumhuriyet'in 95. yıl dönümünün coşkuyla kutlandığını söyledi.

Gurur ve mutluluk yaşadıklarını kaydeden Dağlı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"600 yıllık bir cihan devletinin üzerinde yükselen genç Cumhuriyetimizi, Gazi Mustafa Kemal'in veciz bir şekilde ifade ettiği muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma mücadelesini ilk günkü heyecanla, azim ve şevkle sürdürüyoruz. Bugün de 2023 vizyonu hedefine odaklanarak yeni ve daha büyük başarılar için kendimizi hazırlamalıyız."

Türkiye'nin hedeflerinde önüne çıkan şer odaklarının her zaman var olduğuna işaret eden Dağlı, "Bugün birliğimizi, kardeşliğimizi istemeyen şer güçler, çirkin senaryolarından, kirli oyunlarından geri durmayacaklar. İsimleri değişmek suretiyle bunlar karşımıza geleceklerdir. Uyanık olmazsak yarın, başka isimlerle yine karşımıza gelecekler. Çünkü bunlar, yüzyıl önce emellerini gerçekleştiremeyenlerin uzantılarıdır." diye konuştu.

Tören, çeşitli gösteriler ve kurumların tören geçidiyle son buldu.

- Zonguldak

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar'ın makamında tebrikleri kabulüyle başlayan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, kent merkezindeki törenle devam etti.

İsmet Paşa Parkı önünde düzenlenen törende, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Vali Çınar, törende yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin sadece kendi sınırlarına kapanıp kendisini korumak, geliştirmekle uğraşacak bir devlet olmadığını belirtti.

Türkiye'nin coğrafi konumunun önemine dikkati çeken Çınar, "Çok ağır bir yükü var, çok büyük bir görev üstlenmiş durumda. Artık uluslararası hukukun, temel insan haklarının, insani değerlerinin hiçbirinin konuşulmadığı, konuşulmaya lüzum görülmeyecek kadar ahlaksızlaşan bir emperyalist dünyada yükümüz çok ağırlaşmış durumda. Hepimize çok işler düşüyor." değerlendirmesinde bulundu.

Öğrencilerin şiir okumasının ardından tören, çeşitli etkinliklerde dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından sona erdi.

- Karabük

Karabük Valisi Kemal Çeber, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla makamında tebrikleri kabul etti.

Kutlama programı, daha sonra kent meydanındaki törenle devam etti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Vali Çeber ve Belediye Başkanı Rafet Vergili, vatandaşları selamladı.

Çeber, burada yaptığı konuşmada, geleceğin teminatı Cumhuriyet'in 95. yıl dönümünü coşkuyla kutlandıklarını söyledi.

Vali Çeber, başta Cumhuriyet'in kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere, şanlı tarihin ölümsüz sembolleri olan şehitleri ve kahraman gazileri minnet ve şükran duygularıyla andığını dile getirdi.

Yöresel halk oyunları gösterisi ve ödül töreniyle devam eden tören, geçit merasiminin ardından sona erdi.

Törene, AK Parti ve CHP milletvekilleri, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Patlak, Emniyet Müdürü Mehmet Emin Akay, siyasi parti temsilcileri, gazi ve muhtar dernekleri üyeleri, askeri ve mülki erkan, Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) işçileri ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.Kaynak:Haber Kaynağı