2023 bitiyor depremler bitmiyor: Konya'nın komşuları Karaman ve Niğde'de dikkat çeken depremler

2023 bitiyor depremler bitmiyor: Konya'nın komşuları Karaman ve Niğde'de dikkat çeken depremler

2023 yılına neredeyse depremlerle başlayan Türkiye'de yer küre sallanmaya devam ediyor. Sadece 1 yılda 70 bine yakın deprem kayıtlara geçti. Son kaydedilen depremler ise Konya'nın komşuları Karaman ve Niğde'de.

6 Şubat depremlerinden bu yana Türkiye'de yer yerinden oynamaya devam ediyor. Ülkenin farklı bölgelerinde kayıtlara geçen depremler içinde bulunduğumuz durumu da aslında gözler önüne seriyor.

Sadece depremin yaşandığı bölgede onbinlerce deprem kayıtlara geçerken Konya'nın içinde bulunduğu bölgede de yer kürenin hareketleri de sürüyor.

Küçük ve orta şiddette depremlerin kaydedildiği İç Anadolu Bölgesi'nde kaydedilen depremler aslında hiç bir yerin güvende olmadığı ve her an tedbirli olunması gerektiği anlamını taşıyor.

Geçtiğimiz aylarda Konya'da orta şiddette depremler kaydedilmiş ve bunların en hissedileni de 1 Ağustos tarihinde Selçuklu ilçesi sınırlarındaydı.

2023 Depremler Yılı Oldu

Türkiye'de 2023 yılı depremlerin yılı oldu. 1999 depreminin ardından durgunlaşan Türkiye'nin karaları 2023 yılına gelindiğinde coştukça coştu.

turkiye-deprem-sayilari-2023-e-kadar.jpg

Son 25 senenin en çok depreminin kaydedildiği yıl olarak tarihe geçen 2023 yılında Türkiye'de 70 bine yakın küçük, orta ve büyük şiddette deprem kayıtlara geçti.

35 bin depremin kaydedildiği 2017 senesini geride bırakan 2023 yılı Türkiye için felaketlerin yılı olarak anılmaya şimdiden aday.

Konya'nın civarında çarpıcı depremler

Son depremleri anlık olarak veren AFAD'ın sisteminde Konya'nın yakınındaki depremler oldukça dikkat çekti. Sadece 16 Kasım 2023 gününün ilk saatlerinden itibaren 2 deprem kaydedildi.

konya-deprem.jpg

Konya'nın Ereğli ilçesine yakın konumda bulunan Karaman'ın Ayrancı ilçesi ve Niğde'nin Ulukışla ilçesindeki depremlerde herhangi bir kayıp olmadı.

Ancak konum itibariyle depremler dikkat çekti. Karaman'da kaydedilen deprem saat 07:16'da yerin 7.2 kilometre derinliğinde ve Ayrancı ilçesinde meydana geldi.

İkinci depremin merkezi ise yine Ereğli ilçesine yakın konumdaki Niğde'nin Ulukışla ilçesinde saat 07:37'de ve yerin 7.5 kilometre derinliğinde 2.7 büyüklüğünde kayıtlara geçti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler