2022 yılından itibaren kaza yapan aracın parçası orjinaliyle değişecek

2022 yılından itibaren kaza yapan aracın parçası orjinaliyle değişecek

Hasar gören araçların onarımında orijinal yedek parça kullanılacak. Kazada sakat kalanlara geçici iş görmezlik tazminatı ödenecek.

Trafik sigortasının genel şartları değişti ve yeni düzenleme uygulamaya girdi. Sigorta şirketleri, hasar gören araçların onarımında orijinal yedek parça kullanacak. Trafik kazasında sakat kalanlara artık geçici iş göremezlik tazminatı ödenecek. Sigortadan ödenecek vefat ve sakatlık tazminatlarına da standart getirildi. Tüm araçlar değer kaybı için başvurabilecek.

Hürriyet'in sigorta uzmanı yazarı Noyan Doğan, cumartesi günü Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından trafik sigorta sisteminde yapılan değişiklikleri şu şekilde sıraladı:

ORİJİNAL PARÇA ZORUNLU

Hasar gören araçlarda orijinal yedek parça kullanılacak. Ancak, araç sahibinin onayı alınmak suretiyle ya da hasar gören parçanın orijinalinin olmaması durumunda; eşdeğer veya yeniden kullanılabilir parça ile değiştirilebilecek. Hasar gören parçanın orijinal parça ile değiştirilmesi durumunda araçta oluşacak değer artışı, sigorta şirketlerinin ödeyeceği tazminattan düşülemeyecek.

İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ

Trafik kazasında sakat kalanlara sigortadan sürekli sakatlık adı altında tazminat ödeniyordu. Yeni düzenleme ile sürekli sakatlık teminatının adı değişti, sakatlık teminatı oldu.

Yeni düzenleme ile sigorta şirketleri trafik kazasında sakat kalanlara tedavileri süresince geçici iş göremezlik tazminatı ödeyecekler. Tedavi sürecinin tamamlanması ile sakatlık oranı ve geçici iş göremezlik süresi Sağlık Kurulu raporu ile belirlenecek.

Geçici iş göremezlik süresi ve sürekli sakatlık oranının belirlenmesinden sonra ortaya çıkan ve tıbben gerekli olan sürekli bakıcı giderleri de trafik sigortası teminatı kapsamında ödenecek.

Yeni düzenleme ile trafik sigortasında tazminat ödenmeyecek hallere iki ekleme daha yapıldı. Biri, trafik kazasında hayatını kaybeden kişi kazada kusurlu ise geride kalanlar, destekten yoksun kalma tazminatı ya da halk arasında bilinen adıyla vefat tazminatı talep edemeyecek. Bir diğeri ise; terör eylemlerinde ya da terör eylemlerinden doğan sabotajda kullanılan araçların vereceği zararlar trafik sigortasından karşılanmayacak.

TAZMİNATLARA STANDART

Vefat ve sakatlık tazminatı tek tablo ve tek formül üzerinden hesaplanacak, trafik kazasında hayatını kaybedenlerin yakınları veya kazada sakat kalan vatandaş, direk sigorta şirketine başvuracak, sigorta şirketi yeni belirlenen tazminat yöntemine göre hesaplamayı yapıp, ödeyecek.

Hem sakatlık hem de vefat tazminatı hesaplanırken sigorta şirketleri sadece yüzde 1.65 iskonto uygulayabilecek.

Yeni genel şartlara göre tazminat hesaplamasında 18-65 yaş arası dikkate alınacak ve kazada ölenlerin yakınlarını ya da sakat kalanların kendisine ödenecek tazminat tutarı buna göre belirlenecek. Tazminat tutarı da kaza tarihindeki vefat edenin ya da sakat kalanın resmi belgeli gelirine göre hesaplanacak. Tazminatlar toplu para şeklinde ödenecek.

DEĞER KAYBI TAZMİNATI

Yeni düzenleme ile kaza sonrası hasar gören araçlara trafik sigortasından ödenecek değer kaybı tazminatı da değişti. Yeni yayınlanan trafik sigortası genel şartları ile değer kaybı tazminatı yeniden belirlendi.

Artık ticari araçlar, araç kiralama şirketleri de dahil tüm araçlar trafik sigortasından değer kaybı tazminatı alabilecek. Hatta öyle ki, traktörler, römorkler, çekiciler de dahil tüm araçlar için değer kaybı tazminatı ödenebilecek.

Hasar sebebiyle trafikten çekme veya hurdaya çıkarılma işlemi görmüş araçlara değer kaybı tazminatı ödenmeyecek.

Tazminat sigorta eksperleri tarafından ayrıca düzenlenecek değer kaybı raporu ile hesaplanacak.

Değer kaybı tazminatında aracın piyasa değeri, kullanılmışlık düzeyi, hasara uğrayan parçaları ile hasar tutarı ve kilometresi, çalışma saati dikkate alınacak.

Noyan, yapılan düzenlemenin ardından sektör temsilcileri ile yaptığı görüşmelerin neticesinde önümüzdeki dönemde trafik sigortasının fiyatlarında bir artış olacağı izlenimi edindiğini de yazdı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.