2008’de Seydişehir

Esnafın haline dem vuran yazılarımız çoğaldı son günlerde...

Doğaldır, zira her geçen gün bir önceki günü aratıyor.

Piyasalar adeta kilitlendi kaldı. Ticari aksiyonda katalizör görevi yapan inşaat sektöründe ki durgunluk bu durumu daha da körükledi ve harç bitti yapıya paydos.

Yazıma böyle devam ederek içimizi daha da karartmak niyetinde değilim. Kara gün kararıp kalmaz inşallah. Moral olur babından 2008 yılında Seydişehir ‘de hedeflenen birkaç projeyi anlatarak sizlerle paylaşmak istedim.

Uzun süredir konuşulup ta bir türlü projelendirilemeyen çalışmalar neticeye doğru gidiyor. Bu yılın Seydişehir için daha verimli daha ümidi var içimde…

Organize sanayi bölgesinde çalışmalar ha başladı, de başladı, ihalesi oldu derken nihayet alt yapı çalışmaları ile start verildi. Yüklenici firma altyapı çalışmalarına başladı hızla devam ediyor. İnşallah kısa zamanda yatırımcılarla dolar…

İşte o zaman Seydişehir’i kimse tutamaz.

Geçtiğimiz yıl birçok ili geride bırakarak yapılması planlanan doğalgaz ihalesi yapılmıştı. Ne zaman gelecek derken geçtiğimiz günlerde doğalgaz dağıtım çalışması başlatıldı ve yeni otogar karşısında ilk kazma vuruldu.

En kısa zamanda ana arterlerde gaz dağıtım çalışmaları sonuçlanacak. Ve Seydişehir belediyesinin doğalgaz dağıtımını beklediği kaldırım ve yol çalışmaları da hızlı bir şekilde başlamış olacak.

Seydişehir su zengini oldu desek yeridir.

Çok değil birkaç yıl önce susuzluk çekiyorduk. Bostandere, Gevrekli arasında mekik dokurken ikisinde de zırnık su alamadık.

Geçtiğimiz yılsonu iller bankasının su arama çalışmaları Seydişehir’in yüzüne güldü. Ve on bir kuyunun yedisinde su bulundu. Ve  bu suların toplamı Seydişehir in kullandığı suyun neredeyse üç katı büyüklüğünde..

Hele bir tanesi Kuğulundan gelen ana hat suyuna elli metre ve saniyede yetmiş litre su alabileceğiz.

Bunun anlamı özetle şu…

Seydişehir en az yarım asır susuz kalmayacak. Bu yıl kuğulu parktaki havuzda kayıklar gezebilecek.

Şimdiye kadar çevre ve gelecek açısından çok önemli olan atık arıtma tesisi bir türlü gerçekleşmemişti. Talepte bulunan ve proje sunan 450 belediyenin içine önemli bir kazanım elde etti. Seydişehir’in ve çevre beldelerin kanalizasyonu 6 milyon euroluk AB destekli bir proje olarak fizibilite çalışmaları başladı.

Geleceğimiz açısından oldukça tehlikeli olan atıklar arıtılacak ve üç milyon metreküpü bulan su tekrar tarımsal alanda kullanılabilecek.

 Çoktan beri gündemde olan yüksek okula ek bina çalışmaları sonuna geldi ve Cengiz inşaat Agustus ayında temeli atılacak.

Seydişehir için çok önemli olan bu konuda gelişme çok ama çok gerekli bir çalışma demek.   Yüksek okula yeni bölümler ve yeni örgenciler demek. Öğrenci sayısının en iki katına ulaşarak 3 bin olması demek.

Konya Şeker tarafından Beyşehir ile Seydişehir arasına kurulan patates işleme ve sebze kurutma fabrikası bölge insanı ve bölge çiftçisi için yeni bir açılım ve gelişme.

Bu konuyu gelecek haftaki yazımızda daha detaylı bir şekilde işleyeceğiz.

Merkez ilkokulunun yeni bina ihalesi yapıldı ve yakın bir zamanda inşattı başlıyor. Hem çehre hem de daha sağlıklı bir ortam kazandırılacak çocuklarımıza.

Netice itibari ile karamsarlık inşallah bu yıl yerini gülen yüzlere bırakacak. Ben şahsen 2008 yılının daha canlı geçeceği kanaatindeyim.

En azından ümitle bakarak umudumu yıkmayacağım…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.