Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

200 defa milli formayı giyen Konyalı!

200 SEFER MİLLİ FORMAYI GİYEN: ADNAN TAN

Konya’da bisiklet sporu ciddi yapıpta ay yıldızlı formayı giymeyen sporcu olmadığı gibi, birçok milli bisikletçimizde 200, hele hele 100 sefer milli müsabakada mücadele etme şerefine erişmiştir.

Erol Küçükbakırcı, Nurettin Kirpiksiz, Tevfik Erdoğan, Mevlüt Bora, Ö. Ali Erikçi, Seyit Kırmızı, Hasan Can..gibi 200’ler kulübünün temsilcilerinden biride Konya Bisikletinin yıldızlarından biri de Adnan Tam oldu.

1964 doğumlu Konya’nın yerlisi Adnan Tam 1981 yılında düz bisiklet yarışları ile bu zor ve sabır isteyen spor dalına adım attı. Aynı soyadı taşıyan yeğenler Ali Tam, Mustafa Tam ve Oğul Yusuf Tam’da Milli formayı defalarca giydiler.

İmam Hatip Lisesi Orta kısmındayken güreş ve atletizm ile de ilgilenen Adnan Tam teyzeoğlu abisi Milli Bisikletçi Nurettin Kirpiksiz’in teşvikiyle bisiklete yöneldi. 1981 yılında antrenör Seyit Kırmızı nezaretinde Bölge formasıyla ilk antrenman ve mücadelelerine başladı.

1982-84 Yıllarında antrenörler Nusret Ergül ve Sadık Keleş nezaretinde yeşil beyazlı Konya Şekerspor formasıyla ilk başarılarını elde eden Adnan Tam, 1984 sonu ve 1985 yılında Federasyon Asbaşkanı Yarbay Ömer Lütfi Gültekin’in de ilgisiyle askerlik görevini yaparken şampiyonluklara adım attı. Ö.Ali Erikçi, Salih Korkmaz ve Mehmet Küçükçerezci ile yan yana pedal çevirerek Silahlı Kuvvetler formasıyla ferdi ve takım şampiyonlukları kupa ve madalyalarını elde etmesini bildi.(1984-1985)

Terhis sonrası Konya’ya dönen Adnan Tam’ın yeteneği çerçevesinde başarılı olması gayet doğaldı. Çünkü Federasyon Başkanı Cemil Ergen, Gençlik ve Spor İl Müdürü aynı zamanda Federasyon As Başkanı Vezir Balcıoğlu, Medaş Müessese Müdürü Burhan Şahin başta olmak üzere spor kamuoyunun hazırladığı ortam Bisiklet branşının tekrar dirilmesini sağlamıştı. Aynı yıllarda Tarım Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olan Konyalı bürokrat Mustafa Keten’in Köy Hizmetleri spor’a destek vermesiyle, bisiklette kuvvetli bir rakip takımın kurulmasıyla seviye yükselmişti. Bu tatlı rekabet tüm Konyalı bisikletçilerin performansını üst seviyelere çıkardı. Ö.Ali Erikçi, Kerim Demirbağ, Mehmet Küçükçerezci, Ayhan Aytekin, Ergun Esenkaya dahil o dönemin tüm Konyalı bisikletçileri bundan yararlanarak başarılarını artırdılar.

Aynı yılların bir artısı da 1989 yılında Konya’ya gelen Polonyalı antrenör Marion Betnarek’in bisiklet sporuna katkılarıydı.

Tüm bu olumlu ortam, her yönüyle tam bir takım sporu olan bisiklet sporunun 1960’lı, 1970’li yıllarda olduğu gibi 1980’li yıllarda da Konyalı bisikletçilerinin zaferiyle geçti.

Askerlik görevini tamamlayan Adnan Tam, Şampiyon Tevfik Erdoğdu’nun teşvikiyle Tekmeramspor formasını giymeye başladı. Kulüp başkanı Tevfik Gazel ve Müessese Müdürü bisiklet sevdalısı Burhan Şahin’in destekleri antrenör Nusret Ergül’ün katkılarıyla Adnan Tam her geçen gün performansını artırarak birçok başarılara imza attı.

1992 yılına kadar sporcu olarak pedal çeviren Adnan Tam, 1982 yılında 3 km. Gençler Takım Birincisi, 1983’te 4 km. Büyüklerde Takım İkincisi, 1985 yılında Bisiklet Kros Türkiye Birincisi olurken birçok etap birinciliği yanı sıra, 1992 yılında takım arkadaşı Egün Esenkaya ile birlikte 50 km. ikili saate karşı yarışta Türkiye Birinciliği madalyasını boynuna takma başarısını gösterdi.

Konyalı 200’den fazla Milli olan bisikletçiler arasında yer alan Adnan Tam 1992–2008 yıları arasında formasını giydiği kulüp Medaş Tekmeramspor’da antrenörlük yaptı. Burada birçok sporcu yetiştirdi. İşte bunlardan bir kaçı Ali Tam (1995 Gençler Yol Türkiye Şampiyonu), Kemal Yeğenoğlu (1996 Gençler Yol Türkiye Şampiyonu), Mustafa Tam (1996 Büyükler Yol Türkiye Şampiyonu)

1995 yılında Genç Milli Takım antrenörlüğü yapan Adnan Tam 2006 yılında Gençler Yol Türkiye Şampiyonu olan Eyüp Karagöbek’i de yetiştirmişti.

 

muzaffer-tulukcu-1986-cunhurbaskanligi-turu-balikesir-edremit-1.-adnan-tam-2.swininarski-merk-polonya-3.metin-gedikli-turkiye.jpg

1-Bisiklet meraklısı Medaş Müessese Müdürü Burhan Şahin  Statta Adnan Tam ve Ayhan Aytekin’e moral verirken

muzaffer-tulukcu--bisiklet-meraklisi-medas-muessese-muduru-burhan-sahin-statta-adnan-tam-ve-ayhan-aytekine-moral-verirken.jpg

2-1986 Cumhurbaşkanlığı turu Balıkesir-Edremit Etabı

1.Adnan Tam Türkiye

2.Swininarski Merek Polonya

3.Metin Gedikli Türkiye

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.