17 KM’LİK YILAN HİKAYESİ…

12 yıldır bu köşeden yazıyorum. Bu süre zarfında trafik kazaları ve Konya-Seydişehir-Antalya yolu hakkında’ki köşe yazılarım bir kitap olur. Keşke hiç trafik kazası olmasaydı, keşke tüm yollarımız duble olsaydı bizde başka şeyler yazsaydık.

Ve havalar bir türlü ısınmasa da yaz geldi. Motorlu bisikletler şehir içerisinde fink atmaya başlarken şehirlerarası karayollarında trafik yoğunlaştı.

Ülkemizde ve Seydişehir’de yaşanan kazalar için benzeri birçok faktörü sayabiliriz ancak Seydişehir-Konya yolunda meydana gelen kazalar için en önemli sebep olarak bir türlü bitirilmeyen kısımları gösterebiliriz.

İlçemizin Konya şehir merkezine uzaklığı 96 km... Bu kısa ve nerdeyse ova özelliği olan yolun 2012 yılında bitirileceğine dair açıklamalar yapıldı bitmedi…  “2013 yılı içinde bitirilecek” dendi yine bitmedi.

Yıl 2014, Seydişehir Gevrekli kasabası arasında kalan 17 km’lik kısım…  Ülkenin her yanında müteahhitlerin harıl harıl yol çalışması üst geçit çalışması yaptığı, dağların delik deşik edildiği bir dönemde nedense bu kısa düz mesafe de çalışma yok.

Türkiye’nin her tarafının duble yollarla  örüldüğü  Cumhuriyet Tarihinin    en  fazla   duble yol yapıldığı   son iki  yılı hep  birlikte yaşadık.

Hep yazdık   hiç  bir zorluğu  olmayan   bu güzergahtan daha  zor yerler   kısa sürede yapılıp bitirilmesine  rağmen   neden   burası bitirilmiyor?  Bitirilemiyor?

Yaz aylarında ortalama saatte 4000 aracın geçtiği bir yoldan bahsediyoruz.   Yüzde seksenlik kısmı bitirilmiş ve sürücülerin uzun süre duble olarak takip ettiği ve bir anda tek şeride inen 17 km   bir yerden bahsediyoruz.

Vatandaş icraat istiyor..  Bu konuda topluma söyleyecek sözü kalmayan zatı muhterem;  arada bir karayolları bölge müdürüne açıklama yaptırarak günü kurtarma zamanı da geçti artık.

Neymiş efendim Seydişehir’e bakacakmışız… Her taraf şantiye her taraf inşaatmış…  Bu milleti kör mü, salak mı, aptal mı zannediyorsun efendi…

Siz her herhalde Seydişehir dışına çıkmıyorsunuz. Türkiye’nin her tarafı şantiye, her tarafı inşaat. Karadeniz de, Doğuda dağlar delik deşik edildi devasa tüneller açıldı. 12 yıldır değirmenin başındasın biz 17 kilometrelik yolu düz yolu aşamadık. Çevre ilçelere  yıllar önce gelen hizmetler daha  yeni buralara  gelecek.  

Milletin önüne çıkıp ortaya koyacağı net bir icraatı olmayan muhterem şimdilerde bildik yöntemi kullanıp ısmarlama açıklamalar yaptırarak bu vebalden kurtulacağını zannedenler yanılıyorlar.

‘Ali topu tut, veli topu taca at..’ felsefesiyle, böylesi yöntemlerle ihmallerin üzerini örterek kazaların, ölümlerin önüne geçilemiyor.

Belki, topu  taca atmanın kurtarır yanı vardır ama bir türlü bitirilmeyen bu kısacık yolda meydana gelen kazalarda vebali olanların vicdanlarda yerleşik hallerinin kurtarır yanı yoktur.

Net soruyorum?

Artık yalan söylemeyin…

Seydişehir Konya yolunun 17km’lik kısmı ne zaman bi-te-cek...

Şimdi bekleyişteyiz...

Bakalım bu meseleye ısmarlama açıklama, yolun hangi kilometresinde kim tarafından yapılacak? Fotoğraf karesinde kimler yan profilden poz verecek?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum