Salih Sedat Ersöz

Salih Sedat Ersöz

16. Ufuk Turu için Kayseri’deyiz

16. Ufuk Turu Toplantıları için Kayseri’deyiz. Bu yazıyı da bir gün gecikmeli olarak Kayseri’den yazıyorum.

Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu tarafından hiç ara verilmeden 16 yıldır düzenlenen Ufuk Turu Toplantılarının daha önceki 11 toplantısına iştirak etmiştim. Benim için bu yıl ki toplantı 12. Ufuk Turu Toplantısı olmaktadır.

13. toplantısı Kosova’da, 14. Toplantısı Mardin’de, 15. Toplantısı Bursa’da düzenlenen Ufuk Turu, bu yıl da Kayseri’de gerçekleştiriliyor.

Dün öğle saatlerinde Konya’dan hareket ederek Kayseri’ye akşam saatlerinde intikal ettik. Akşam tanışma toplantısı yapıldı. Bu sabah da Kur’an-ı Kerim okunması ve protokol konuşmaları ile toplantılar resmen başlamış oldu.

Mehmet Emin Parlaktürk hocamızın okuduğu Kur’an-ı Kerim Ayetleri, tam da 16. Ufuk Turu’nun ana temasını oluşturan sorumluluk duygusuna işaret eden ayetlerdi.

Protokol konuşmalarında, Konya STK Platformu Başkanı Muhsin Görgülügil ağabeyimin, ayrıca Kayseri STK Platformu Başkanı Ahmet Taş, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Yıldız, Eğitim Bir Sen Başkan Vekili Latif  Selvi, Konya milletvekilleri Hacı Ahmet Özdemir ile Ahmet Sorgun beylerin ve Konya Valisi Cüneyid Orhan Toprak beyin konuşmaları oldukça dolu, verimli ve faydalı oldu.

Prof. Dr. Ahmet Kamil Cihan hocamızın, Hz. Mevlâna’nın hocası olan Seyyid Burhaneddin Tirmizi ile ilgili verdiği önemli bilgiler, kayda değer ve uygulamada Müslümanlara yol gösteren türdendi. 

Öğleden sonraki bölümde ilk oturum yapılacak ve değerli konuşmacılar konularını anlatmaya başlayacaklar. Gelecek haftaki yazılarımda oturumlarda yapılan konuşmalarla ilgili daha geniş bilgiler vermeye çalışacağım.

Geçen yıl ki toplantıların ana temasını “Dünyevileşme” konusu oluşturmuştu. Bu yıl ki ana tema ise “Sosyal Sorumluluk ve İş Hayatı” olacak.  

Toplantılar, Türkiye’nin dört bir yanından 450 kişi civarında bir katılımla gerçekleşiyor.

Sadece Konya’dan katılanların sayısı 250 ye yakın. Kayseri ve çevresinden 150 civarında, diğer illerden de 50 civarında katılım var.

Ufuk Turu Toplantıları gerçekten, Türkiye’mizin her türlü problemlerinin ele alındığı ve çözümlerin sunulduğu çok yüksek bir ilmi seviyede gerçekleşen toplantılardır.

Bu toplantılar Türkiye açısından oldukça önemli ve tam bir ufuk turu niteliğindedir.

Umarım bu toplantılardan, yöneticilerimiz gerektiği şekilde istifade ederler ve uygulama safhasında yürürlüğe koyma düşüncesinde olurlar.  

Ufuk Turu toplantılarına siyasiler, bürokratlar, akademisyenler ile platform bünyesindeki kuruluşların temsilcileri ve Türkiye’nin her bölgesinden Sivil Toplum temsilcileri katılıyor. 

Bu yıl ki oturumlarda, “Sosyal Sorumluluğun Temelleri”, Aile ve Eğitimde Sosyal Sorumluluk”, “Sosyal Sorumluluk Bağlamında Ekonomi ve İş Hayatı”, “Yönetim ve Sosyal Sorumluluk” başlıklı konular 20 akademisyen tarafından anlatılacaktır.

Ayrıca Cumartesi günü Kayseri kültür gezisi de programda yer alıyor.

Toplantıların sonunda yapılan istişare toplantısında ise katılımcıların tamamına söz verilerek, görüşleri dinleniyor ve notlar alınıyor. Ayrıca akşamları küçük gruplar halinde yapılan toplantılarda hocalarla daha geniş sohbet etme imkânı bulunuyor. Bir akşama da çalıştay programı ilave edilmiş.   

Konya’nın önder  olduğu ve 180 Sivil Toplum Kuruluşunun katıldığı Ufuk Turu Toplantıları 16 yıldır, dünyanın hangi bölgesinde olursa olsun tüm mazlumların sesinin duyurulduğu, onların yanında olunduğunun haykırıldığı, mazlumlara destek verildiği, tüm zalimlere de tepki verildiği, tavır konulduğu, lanetlendiği ve de yapılan zulümler karşısında mâşeri vicdanın harekete geçmeye çağrıldığı toplu ve güçlü bir yürek olmuştur.  

Ufuk Turu; Türkiye öncülüğünde medeniyet değerlerini paylaşan ülkelerle bir araya gelinerek yeni bir medeniyet inşa etmenin yollarının gösterildiği Anadolu insanları birliğidir. 

Ufuk Turu, güçlü bir sivil toplum merkezi ve Anadolu insanının toplu çarpan yüreğidir.

16. Ufuk Turu Toplantılarının, geçmiş yıllarda olduğu gibi verimli, faydalı, ufuk açıcı, derinlik kazandırıcı, misyon yükleyici ve vizyon hedefleyici bir mahiyette geçeceğine inanıyorum.

16. Ufuk Turu’nun ülkemiz açısından hayırlara ve güzelliklere vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.

Konya STK Platformu Başkanı değerli ağabeyim Muhsin Görgülügil başta olmak üzere, platformun yönetim kurulu üyelerine, emeği geçen herkese ve tüm katılımcılara şükranlarımı sunuyorum. Sağlıklı ve mutlu yarınlar efendim.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar