14 MAYIS ECZACILIK GÜNÜ

   Bu yıl 14 Mayıs da bilimsel eczacılığın 175. yılını kutluyoruz. Şehirlerimizde eczacı odalarının öncülüğünde  14 Mayıs Eczacılık Günü ve Eczacılık Haftası etkinlikleri düzenlenmektedi.

   Eczacılık, sağlık teşkilatımızın önemli ve büyük bir halkasını oluşturmaktadır. Eczacı bu halkanın temsilcileridir.

   Ülkemizde; eczane, dağıtım kanalı, AR-GE, ilaç hammaddesi, ilaç sanayi, ilaç tanıtımı, hastene ve sgk olmak üzere 30.000 e yakın eczacı aktif olarak hizmet etmektedir. 24.500 eczacı serbest eczacılık yapmaktadır.                                                                                                                  

   Konya il sınırları içerisinde faaliyet gösteren ve kayıtlı 800 e yakın eczacı, üyesi olduğu KONYA ECZACILAR ODASI öncülüğünde 14 Mayıs Eczacılık Gününü kutlayacak. Hafta nedeniyle bir çok etkinlikler düzenlenecek.

   10 Mayıs günü, Kent Plaza ve Real  AVM lerinde halkla buluşma etkinliği düzenlendi. Kurulacal standların her birinde 4 eczacı meslektaşımız halkımızı misafir etti, sorularını cecapladı.

   12 Mayıs günü saat 14.00 de, Ahmet Keleşoğlu Sosyal Tesisleri'nde, ''Eczacılıkta Geleceğe Bakış'' konulu panel de eczacılığın geleceği masaya yatırılacak.

   13 Mayıs Gala Yemeği'nde meslekte 25 ve 40 yılını dolduran meslektaşlarımıza plaket verilecek.

   15 Mayıs günü, hasta ve yaşlı meslektaşlarımız ve Dr İsmail Işık Huzurevin'nde kalan yaşlılarımız ziyaret edilecek.

   Eczacılık sağlık hizmetinin ayrılmaz bir parçasıdır. Eczacı, sağlık sektörünün önemli bir unsuru olan ilacın, üretimini ve vatandaşlara ulaştırılmasını sağlayan, kendini tüm insanlığın sağlığını düşünmeye adamıştır.

   Eczacı, sağlık hizmetlerinin ayrılmaz bir parçası olan eczacılığı büyük özveri ve gayret içerisinde sürdürmektedir.

   Eczacılarımız, vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerini almada çok önemli bir görevi üstlenmektedirler.

   Devletimizin halkımızdan muayene aşamasında almadığı muayene ücretlerini kamu yararına hastalardan tahsil ederek SGK ya aktarmaktadır. Bu tahsilat, Devletimiz ve Halkımız için yapılan önemli bir hizmettir. Bu konuda her zaman halkımızdan yardımcı olmasını ve anlayış göstermesini beklemiştir.

   Tüm eczacılarımız, büyük özveri ve fedakarlık içerisinde halkımıza, '' İyi Eczacılık'' yapmanın gayreti ve çabası içerisinde olmuşlardır.

   Mesai saatleri dışında açık olan eczanelerimiz ve hastane eczanelerinde  nöbet tutarak halkımızın 24 saat ilaca ulaşmasına, sağlığına kavuşmasına vesile olmaktadır.

   Kayıt dışılıktan arınmış ve tamamen kayıt içi çalışan sektör aynı zaman da önemli bir katmadeğer oluşturmaktadır. İçerisinde ilaç ve eczacının olduğu zincirde 100.000   kişi istihdam edilmektedir. Devletimize yüksek miktarda vergi ve sgk primi geliri sağlanmaktadır.

   Eczacı, halkımızla devlet arasında, ilaç  ile şifa arasında, hekim ile hasta arasında köprüdür.

   Eczacı, yaramıza merhem, hastalığımıza şifa, derdimize devadır.

   Eczacı; komşu, sırdaş, arkadaş, kardeştir,mahallemizin abisidir, ablasıdır.

   Eczacılar bizim eczacımız, eczaneler bizim eczanelerimizdir.

   TÜM MESLEKTAŞLARIMIZIN ve SEKTÖR ÇALIŞANLARININ 14 MAYIS ECZACILIK GÜNÜNÜ TEBRİK EDERİM.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.