11 ve 12 Eylül Bir Projedir

11 Eylül 2001 Ortadoğu için, 12 Eylül 1980 ise Türkiye ve Ortadoğu için hazırlanmış ortak projelerdir.

ABD 1945’de yeni bir proje açıkladı ve adına da ‘Yeni Dünya Düzeni’ dedi. Yeni Dünya Düzeni projesinde SSCB’nin yayılmasını durdurmak ve kendi hinterlandını genişletmek vardı. Bu akılla, bu açıklamalarla tüm Avrupa ve Ortadoğu’yu kandırdı.

ABD ve Avrupa SSCB’nin yayılmasını durdurmada başarılı olamayınca, İran’da batı karşıtı İran İslam Cumhuriyeti kuruldu, Afganistan SSCB tarafından işgal edildi.

1979 yılına gelindiğinde ABD-NATO-AB ülkeleri SSCB’yi durduramıyordu. SSCB’yi dağıtmaya karar verdiler.

Batı ülkeleri ABD temsilcisinin başkanlığında, ışık ve ses geçirmez kozmik odalarda yuvarlak masa etrafında uzun süre bir araya geldiler.

Masanın başkanı olan ABD temsilcisi, ‘SSCB’yi dağıtacağız ve bizleri bundan sonra bir arada tutacak tutkal-maya İslam ve Müslüman düşmanlığı olacaktır. Bundan sonra Ortadoğu’da yıllarca (30-40 yıl) sürecek, İsrail’i rahatlatacak yeni operasyonlar yapacağız!’ dedi.

ABD  temsilcisi; ‘Biz bu operasyonları yaparken, orada ki müttefiklerimiz olan Türkiye, Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan gibi ülkelerden destek alacağız.’dedi.

Söze bir Avrupa ülkesi temsilcisi bir soru ile katıldı; ‘Ne yani? Şu anda kendi iç sorunları ile boğuşan, ekonomik ve siyasi istikrarın, can ve mal güvenliğinin olmadığı, sağ-sol çatışmaların yaşandığı Türkiye’mi bize yadım edecek?’dedi.

ABD temsilcisi, ‘Bundan kolayı ne var ki? TSK yöneticileri ‘bizim oğlanlar’, onlara bir darbe yaptırır ve sağ-sol çatışmaları bir günde durur. Yönetime gelen askerlere ve hükümete KHK’lar ile istediğimiz düzenlemeleri yaptırtır, Yunanistan’ın NATO’ya girmesine ‘evet’ derler, yeni anayasa yaptırtırız. Daha sonra kendisi bizi tanıyan, bizimde kendisini tanıdığımız bir yönetimle ekonomik alanda işbirliği yapar, Türkiye’yi bizlerin pazarı yaparız.’dedi.

Bizim askerlerimiz, TSK; o gün ki iktidarlar istemesine rağmen sağ-sol çatışmalarına müdahale etmedi, gençlerin kavgasını yıllarca seyrettiler.

1970-1978 yılları arasında 2000 gencimiz yaşamını yitirdi. 1978-1980 arasında 3000’e yakın gencimiz yaşamını yitirdi. Bu ülkenin insanına o yıllarda ölümü gösterdiler ve sıtmaya razı olmuştuk.

Milet sağ-sol çatışmaları, ekonomik, siyasi krizler nedeniyle canından bezmişti, ‘sıtmaya’, ordunun ihtilal yapmasına 1980 yılında da razıydık.

Bizim askerlerimiz, ‘onların oğlanları’, 3000 ülke evladının daha canını kaybetmemesi için  1980 yılında ihtilal-darbe yapmadılar da;  ağabeyleri istediği için, onların 30-40 yıl sürecek operasyonlarına Türkiye’yi hazırlamak için 12 EYLÜL 1980 yılında yönetime el koydular.

Yani; birinci planda ağabeyleri istediği için, ikinci sırada ülkenin ihtiyacı olduğu için ‘darbe’ yaptılar. Darbe öncesi de, 1978’den 1980’e kadar şartları olgunlaştırarak 1980 darbesine ülkeyi hazırladılar.

Zorumuza, gücümüze giden, onurumuza dokunan; zamanlaması ve 2. Sınıf olmamızdır.

Kasım ÇAKIR-Memleket Gazetesi

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.