Futbol: UEFA Avrupa Ligi
- Organizasyonda 2018-2019 sezonu grup kuraları çekildi
ANKARA (AA) - UEFA Avrupa Ligi'nde 2018-2019 sezonu grup eşleşmeleri belli oldu.
Avrupa futbolunun en önemli ikinci organizasyonunda grup aşamasının kura çekimi, Monaco'daki Grimaldi Forum'da yapıldı.
İlk maçların 20 Eylül'de oynanacağı gruplarda, eşleşmeler şöyle oluştu:
A Grubu: Bayer Leverkusen (Almanya), Ludogorets (Bulgaristan), Zürih (İsviçre), AEK Larnaca (Kıbrıs Rum Kesimi).
B Grubu: Salzburg (Avusturya), Celtic (İskoçya), Leipzig (Almanya), Rosenborg (Norveç).
C Grubu: Zenit (Rusya), Kopenhag (Danimarka), Bordeaux (Fransa), Slavia Prag (Çekya).
D Grubu: Anderlecht (Belçika), Fenerbahçe, Dinamo Zagreb (Hırvatistan), Spartak Trnava (Slovakya).
E Grubu: Arsenal (İngiltere), Sporting Lizbon (Portekiz), Karabağ (Azerbaycan), Vorskla Poltava (Ukrayna).
F Grubu: Olympiakos (Yunanistan), Milan (İtalya), Real Betis (İspanya), Dudelange (Lüksemburg).
G Grubu: Villarreal (İspanya), Rapid Wien (Avusturya), Spartak Moskova (Rusya), Glasgow Rangers (İskoçya).
H Grubu: Lazio (İtalya), Olympique Marsilya (Fransa), Eintracht Frankfurt (Almanya), Apollon (Kıbrıs Rum Kesimi).
I Grubu: Beşiktaş, Genk (Belçika), Malmö (İsveç), Sarpsborg (Norveç).
J Grubu: Sevilla (İspanya), Krasnodar (Rusya), Standard Liege (Belçika), Akhisarspor.
K Grubu: Dinamo Kiev (Ukrayna), Astana (Kazakistan), Rennes (Fransa), Jablonec (Çekya)
L Grubu: Chelsea (İngiltere), PAOK (Yunanistan), BATE Borisov (Belarus), Vidi (Macaristan)
- Grup maçları statüsü
UEFA Avrupa Ligi'nin 12 grubunda, deplasmalı lig usulüne göre oynanacak maçların ardından ilk iki sırayı alan takımlar, adlarını son 32 turuna yazdıracak.
"Kupa 2"de takımlar, son 32 turundan itibaren iki maçlı eleme usulüyle yollarına devam edecek.
UEFA Avrupa Ligi'nin finali, 29 Mayıs'ta Azerbaycan'ın başkenti Bakü'deki Olimpiyat Stadı'nda oynanacak.
- Maç tarihleri
UEFA Avupa Ligi'nde maç tarihleri şu şekilde:
Grup 1. maçları: 20 Eylül 2018
Grup 2. maçları: 4 Ekim 2018
Grup 3. maçları: 25 Ekim 2018
Grup 4. maçları: 8 Kasım 2018
Grup 5. maçları: 29 Kasım 2018
Grup 6. maçları: 13 Aralık 2018
Son 32 turu ilk maçları: 14 Şubat 2019
Son 32 turu rövanş maçları: 21 Şubat 2019
Son 16 turu ilk maçları: 7 Mart 2019
Son 16 turu rövanş maçları: 14 Mart 2019
Çeyrek final ilk maçları: 11 Nisan 2019
Çeyrek final rövanş maçları: 18 Nisan 2019
Yarı final ilk maçları: 2 Mayıs 2019
Yarı final rövanş maçları: 9 Mayıs 2019
Final maçı: 29 Mayıs 2019
AA
Kaynak: