"YPG, Afrin'de kalkınma, normalleşme olmasını istemiyor"

"YPG, Afrin'de kalkınma, normalleşme olmasını istemiyor"

Afrin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nasır Hüsso:- "Güvenlik olmayınca, ekonomik kalkınma da olmaz. Tüccarlar ve sanayicilerin en büyük ihtiyacı bölgede güvenliğin korunması. YPG, Afrin'de istikrarın sağlanmasını istemiyor"- "YPG, Afrin'de kalkınma, norm

ANKARA (AA) - ADHAM KAKO - Afrin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nasır Hüsso, terör örgütü YPG/PKK'nın Afrin'de kalkınma ve normalleşmeyi engellemek istediğini ifade etti.

Hüsso, AA muhabirine Afrin'de canlanan ekonomik ve ticari hayatı değerlendirdi.

Başkanlığını yürüttüğü Afrin Ticaret ve Sanayi Odasının, terör örgütü YPG/PKK'dan temizlenen Afrin ilçesinde kurulan yerel meclislerin bir parçası olduğunu söyledi.

İlçede ticaret ve sanayi aktivitelerini normalleştirmek, kalkınmaya katkı sağlamak için göreve geldiklerini dile getiren Hüsso, "Tüccarlar ve gençlerin işlerini kolaylaştıracak idari bir yapılanma sağlayacağız." dedi.

Hüsso, Oda'nın amaçlarından birinin de istihdam ve yerel meclislere kaynak sağlamak olduğunun altını çizdi.

Afrin’in zengin kaynaklara sahip olduğunu ifade eden Hüsso, şunları kaydetti:

"Diğer bölgelere baktığımızda Afrin daha iyi durumda. Burada ortalama gelir 150 dolar. Avrupa Birliği ülkelerindeki gurbetçiler, bölgedeki akrabalarına sürekli para aktarıyor. Bu işlemlerin resmi şekilde yapılmasına özen gösteriyoruz."

- "YPG Afrin'de istikrarın sağlanmasını istemiyor"

Terör örgütü YPG/PKK'nın Afrin'de güvenlik ve istikrarın sağlanmasını istemediği vurgulayan Hüsso, "Güvenlik olmayınca, ekonomik kalkınma da olmaz. Tüccarlar ve sanayicilerin en büyük ihtiyacı bölgede güvenliğin korunması. YPG, Afrin'de istikrarın sağlanmasını istemiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Hüsso, YPG/PKK'ya rağmen çalışmalarını sürdüreceklerini dile getirerek "Yıllardır sürdürdüğü propagandanın yalan olduğu ortaya çıkan YPG, Afrin'de kalkınma, normalleşme olmasını istemiyor. Başarısız olmamız için elinden geleni yapıyor. Halka hizmet vermemizi istemiyorlar. Halkımıza yardım etmek için elimizden geleni yapacağız." ifadelerini kullandı.

- Zeytinyağı ihracatı

Afrin'in terörden temizlemesinin ardından ilk defa zeytinyağını dış piyasaya sunduklarını belirten Hüsso, "Üreticilerin en büyük amacı ürünlerini bir şekilde dış piyasaya sunarak kazanç elde etmek. Dolayısıyla zeytinyağını dış ülkelere satmak için tek yol Türkiye'ydi. Fiyatlar, uluslararası piyasalardaki fiyatı baz alınarak belirlendi. Dolaysıyla hem üreticiler hem de tüccarlar kazandı." dedi.

Bölgede üretilen zeytinyağının küçük bir kısmını ihraç edebildiklerini kaydeden Hüsso, "Daha fazla ihracat yapmayı isterdik. Ancak şu an altyapı hazırlıklarımız tamamlanmadı. Gelecek seneye inşallah." diye konuştu.

- PTT ile güvenli para transferi yapılıyor

Hüsso, Afrin'de de açılan PTT şubesinin bölge halkının para transferi ihtiyacını önemli ölçüde karşıladığını belirterek "Afrin’de paranın güvenli bir şekilde bölgeye aktarılmasını bir tek PTT sağlıyor. PTT ile bölgeye aktarılan paranın kimden kime gittiğini kaydedebiliyoruz. Bu şekilde para transferini sağlıklı ve güvenli bir şekilde sağlıyoruz " ifadesini kullandı.

- Elektrik sorunu üretimi etkiliyor

Hüsso, ilçede elektrik arzındaki sorunların sanayiciler ile üreticilerin karşılaştığı en büyük zorluk olduğuna işaret ederek "Bu sorunu çözüme bağlarsak ekonomi daha hızlı şekilde gelişecek." dedi.

Bölge halkının ürünlerini dış piyasaya satarak kar etmek istediğini belirten Hüsso, "İhracat zorluğu var. Dolayısıyla fabrikalar tam kapasiteyle çalışmıyor. Türkiye'nin sağlayacağı kolaylıklarla bu ürünleri üçüncü bir ülkeye ihraç edeceğiz inşallah." diye konuştu.

Afrin ilçe merkezinin Mart 2018'de terör örgütü YPG/PKK'dan kurtarılmasının ardından kurulan yedi yerel meclis, bölge halkının farklı alanlarda ihtiyacını karşılamaya çalışıyor.

YPG/PKK, Afrin'in güneydoğusunda işgal ettiği Tel Rıfat ilçesinden ve ilçede gizli hücreleri vasıtasıyla Afrin'i aralıklarla hedef alıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.