Yeni Nesil Şehir Kütüphanesi Konya'da çıtayı daha da yükseltti

Yeni Nesil Şehir Kütüphanesi Konya'da çıtayı daha da yükseltti

Konya Selçuklu Belediyesi 169 bin 267 rakamıyla rekor seviyelerde üye sayısı bulunan kütüphanelere Yeni Nesil Şehir Kütüphanesi'nin eklenmesiyle çıtayı daha da yükseltti

Konya'da eğitimde vizyon yatırımlara imza atan Selçuklu Belediyesi bu alandaki çalışmalarına aralıksız devam ediyor. 169 bin 267 rakamıyla rekor seviyelerde üye sayısı bulunan kütüphanelere Yeni Nesil Şehir Kütüphanesi'nin eklenmesiyle çıta daha da yükseldi.

Şehrin fiziki yatırımlarının yanında eğitim alanındaki yatırımlarına da büyük katkılar sağlayan Selçuklu Belediyesi kütüphanecilik alanındaki marka değerini yaptığı çalışmalarla ileri taşıyor. Resmi açılışı yapılmayan ancak içersinde barındırdığı fonksiyonlarla şehrin en renkli kütüphanesi olarak kapılarını kullanıcılarına açan Yeni Nesil Şehir Kütüphanesi'yle birlikte kütüphane sayısı 106'ya yükseldi.

kutuphane-1.jpg

Selçuklu Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü çatısı altında 11 Halk Kütüphanesi,20 İlkokul Kütüphanesi,6 İlk ve Ortaokul Kütüphanesi,36 Ortaokul Kütüphanesi ,30 Lise Kütüphanesi, 2 adet Selçuklu Eğitim Destek Merkezi (SEDEM) 1 Şehir kütüphanesi bulunuyor. 169 bin 297 üyesine 724 bin 416 kitapla hizmet veren Selçuklu Belediyesi Kütüphaneleri 274 bin 562 kitap verme rakamıyla faaliyetlerine devam ediyor. Kütüphanelerde pandeminin etkili olduğu sürelerdeki azalmaya rağmen 2020 yılında 120 bin 2021 yılında 198 bin kitap hareketi gerçekleşti.

kutuphane-7.jpg

YENİ NESİL ŞEHİR KÜTÜPHANESİ, KONYA'NIN EN RENKLİ VE FONKSİYONEL KÜTÜPHANESİ

Faaliyetleriyle 2022 yılında göz dolduran Selçuklu Belediyesi Kütüphaneleri Bosna Hersek Mahallesi'ne kazandırılan Yeni Nesil Şehir Kütüphanesi'nin de kapılarını açmasıyla 2023 yılına da hızlı bir giriş yaptı. Resmi açılışı yapılmayan ancak yoğun bir ilgi ile karşılanarak, faaliyete başlayalı kısa bir süre olmasına rağmen geçtiğimiz Aralık ayında 46 bin 491 kişi gibi rekor sayıda faydalanılan Yeni Nesil Şehir Kütüphanesi 11 bin 809 üye sayısı ile göze çarpıyor.

kutuphane-2.jpg

Öğrencilerin sınav döneminde 24 saat hizmet veren kütüphane her yaş grubundan öğrencinin keyifle hizmet alabileceği donatılara sahip. Yeni Nesil Şehir Kütüphanesi öğrencilerin yoğun çalışma zamanlarını daha keyifli hale getirmek için bodrum katta oyun salonu, bilardo masaları 2 adet PlayStation 2 adet dart yer alıyor.

kutuphane-4.jpg

Zemin katta ise sergi salonu, çocuk kütüphanesi ve kafeterya tüm kullanıcılarına hizmet sunuyor. Ana kütüphane bölümü, özel çalışma alanları, nadir eserler ve kataloglama bölümü ise kütüphanenin 1. katında bulunuyor. 246 kişilik konferans salonu 50'şer kişilik 2 adet çalışma salonu 2. katta hizmet sağlıyor. 3 katta da çalışma salonu, özel çalışma alanları ve mescitler yer alıyor.

kutuphane-10.jpg

SEDEM'LER ÖĞRENCİLERİ EĞİTİMİNE DESTEK OLUYOR

Selçuklu Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü tarafından ilçenin çeşitli noktalarında oluşturulan Selçuklu Eğitim Destek Merkezleri öğrencilerin ders çalışma, okuma gibi ihtiyaçlarını karşılayarak kaliteli birşekilde zaman geçirmelerine derslerine odaklanmalarına imkan sağlıyor. Açılışına kısa bir süre kalan Akşemsettin ve Mehmet Akif SEDEM ile birlikte merkezlerin sayısı 4'e yükselecek.

kutuphane-5.jpg

"TÜRKİYE YÜZYILINA OKUYAN VE DONANIMLI GENÇLERİMİZLE ULAŞACAĞIZ"

Eğitimin Selçuklu Belediyesi'nin önceliklerinden bir tanesi olduğuna vurgu yapan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, "Çocuklara küçük yaştan itibaren en güzel tutku olan okuma alışkanlığının kazandırılmasında kütüphanelerin ayrı bir önemi var. Biz de bu bilinçle geleceğimizin teminatı çocuklarımızın donanımlarını arttırmak onların eğitim hayatlarına katkı sağlamak için var gücümüzle gayret ediyoruz. Bu çerçevede Cumhurbaşkanımızın liderliğinde "Türkiye Yüzyılı" vizyonunun okuyan,çalışan ve donanımlı gençlerimizin omuzlarında yükseleceğine inanıyoruz ve çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürüyoruz. Bu vizyonla, etüt merkezi, kütüphane, grup çalışma salonları, toplantı salonları, derslikler ve sosyal alanlarla birlikte üniversite lise ve ortaokul öğrencilerinin aralarında bulunduğu toplamda 600 kişinin 24 saat hizmet alabileceği hizmet alabileceği büyük bir kompleksi hayata geçirdik. Resmi açılışını yapmadığımız ancak faaliyetlerine başlayan Yeni Nesil Şehir Kütüphanemiz öğrencilerimiz tarafından oldukça yoğun ilgi görüyor. Selçuklu Belediyesi olarak daha önce de ifade ettiğimiz gibi her zaman gençlerimizin yanındayız, öğrencilerimizin yanındayız. Onların eğitimlerini en iyi şekilde sürdürebilmeleri için ve kendilerini en iyi şekilde geliştirebilmeleri için etüt merkezlerimizle, kütüphanelerimizle, sosyal ortamlarımızla, gençlik merkezlerimizle onların yanlarında olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

kutuphane-8.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.