Yeni Hasankeyf'te sona doğru

Yeni Hasankeyf'te sona doğru

Ilısu Baraj Gölü altında kalacak Batman'ın Hasankeyf ilçesinin yeni yerleşkesinde 710 konutun yapımına başlandı- TOKİ tarafından tarihi dokuya uygun inşa edilecek konutlar, tek katlı olacak- Kaymakam Baygüven: - "Hasankeyf, bölgenin cazibe merkezi konumun

BATMAN (AA) - MUHYEDDİN BEYCA - Ilısu Baraj Gölü altında Batman'ın tarihi Hasankeyf ilçesinin yeni yerleşkesinde TOKİ tarafından 710 konutun yapımına başlandı.

Tarihi Hasankeyf'in yeni yerleşim yeri ile ilgili çalışmalar sürüyor. Belediye ve İlçe Jandarma Komutanlığı dışında bütün kurumların taşındığı yeni yerleşim yerine vatandaşlar için konut yapılıyor.

Toplu Konut İdaresince (TOKİ) daha önce 110 konutun yapıldığı yeni yerleşim alanında inşa edilecek 710 konutun temeli atıldı.

Hasankeyf Kaymakamı Faruk Bülent Baygüven, AA muhabirine, yeni yerleşim alanındaki inşa çalışmalarının hızla devam ettiğini söyledi.

Bölgenin tarihi dokusunun bütünlük içerisinde korunarak yeni Hasankeyf’in inşa edildiğini vurgulayan Baygüven, 500-700 metrekarelik parseller içerisinde tek katlı yapılacak konutların 160 metrekare büyüklüğünde olacağını anlattı.

Konutların 18 ayda tamamlandıktan sonra hak sahiplerine teslim edileceğine işaret eden Baygüven, şunları dile getirdi:

"Kurulan komisyon kısa süre önce hak sahipliği ile ilgili çalışmalarını tamamladı. 150 iş yeri ve 710 konut tespit edilmişti. Yeni Hasankeyf'e esnafın en iyi şekilde ticari faaliyetlerini yapabilmesi için de çalışıyoruz. Vatandaşların ve tarihi eserlerin taşınmasının ardından Hasankeyf, bölgenin cazibe merkezi konumuna gelecek."

- "En kısa zamanda oraya taşınmak istiyoruz"

Hak sahibi Sait Tunç (37), Hasankeyf'in sit alanı olması nedeniyle yıllardır eski evlerde oturmak zorunda kaldıklarını söyledi.

8-9 kişilik ailelerin 49 metrekarelik evlerde sıkıntı çektiğini aktaran Tunç, "Yeni Hasankeyf’e taşınacağımız günü dört gözle bekliyoruz. Yıllardır 49 metrekarelik evlere adeta hapsolduk. Yeni evlerin büyük olması çok güzel. En kısa zamanda oraya taşınmak istiyoruz." İfadelerini kullandı.

Ilısu Barajı ve HES Projesi Kültürel Varlıkları Koruma ve Kurtarma Çalışmaları kapsamında getirilecek tarihi ve kültürel eserler, buradaki Kültür Parkı'nda sergilenecek.

Çalışmalarda El-Rızk Cami minaresi, Kızlar Cami, Sultan Süleyman Han Cami giriş kapıları, Koç Cami, İmam Abdullah Türbesi ve Zaviyesi, Zeynel Bey Türbesi, hamam, kale kapısı gibi tarihi yapılar parça ve bütünsel olarak taşınacak. Taşıma işine ilk olarak Zeynel Bey Türbesi ile başlanacak.
AA

Kaynak:Haber Kaynağı