"Yavuz Bingöl ile Bin Yılın Ozanları" konseri

"Yavuz Bingöl ile Bin Yılın Ozanları" konseri

İSTANBUL (AA) - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığınca "Yavuz Bingöl ile Bin Yılın Ozanları" konseri gerçekleştirildi.İBB...

İSTANBUL (AA) - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığınca "Yavuz Bingöl ile Bin Yılın Ozanları" konseri gerçekleştirildi.

İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda gerçekleşen konserde, sanatçı Yavuz Bingöl, Şükriye Tutkun ve Hasan Yükselir, Orhan Şallıel yönetimindeki orkestra eşliğinde sözleri Yunus Emre ve Şah İsmail'e ait türküleri seslendirdi.

Sanatçı Bingöl, konserde yaptığı konuşmada, kendisine eşlik eden sanatçılara ve orkestraya teşekkür ederek, Yunus Emre ve Şah İsmail'in eserlerinin binlerce yıl daha yaşayacağını söyledi.

Sanatçı Tutkun ise, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bingöl'ün çok sevdiği bir sanatçı dostu olduğunu belirterek, "Onun daveti ile konserde yer aldım. Türkülerimizin hem iyileştirici, hem bütünleştirici, hem birleştirici etkisi var." dedi.

Yurt dışında birçok konser verdiğini dile getiren Tutkun, şöyle devam etti:

"Amerika'da katıldığım bir konserde dahi hiç ummadığım insanlar CD'lerimi almışlar, bana imzalatmaya çalışıyorlardı. Bizim çok güzel türkülerimiz var. Yurt dışında türkülerimizin daha çok tanıtılması lazım. Ülkemizdeki son zamanlardaki sıkıntılarda da türkülerimizin halkımızda birleştirici etkisi olacağını düşünüyorum."

Tutkun, Bingöl'ün çalışmalarını çok beğendiğini vurgulayarak, "Bizim ses uyumumuz da çok iyi. Onunla türkü söylemeyi çok seviyorum. Yavuz'la birlikte sahneye çıkmaktan çok keyif alıyorum, onunla daha birçok çalışma yapmak istiyorum." ifadelerini kullandı.

Konserde, Hasan Yükselir Yunus Emre'nin "Menzili Irak Bu Yolun", "Bir Sualim Var Sana", sanatçı Tutkun "Aşkın Aldı Beni Benden", "Çağırayım Mevlam Seni", sanatçı Bingöl Şah Hatayi'nin "Melullenme Deli Gönül, "Neçedir Ağlarsın", "İmana Geldim" gibi eserlerini seslendirdi.

Yunus Emre'nin "Benim Adım Dertli Dolap" eserini ise Bingöl ve Tutkun birlikte söyledi.

Şah Hatayi ve Yunus Emre hakkında bilgilerin yer aldığı slayt gösterimlerinin yapıldığı konserde, sanatçılar dinleyicilerden büyük alkış aldı.


AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Önceki ve Sonraki Haberler