Yapay Zeka Destekli Dezenformasyon Seçimleri Tehdit Ediyor

Yapay Zeka Destekli Dezenformasyon Seçimleri Tehdit Ediyor

Dijital Pazarlama Uzmanı Erdem Cırık, seçimlere doğru artan yapay zeka destekli dezenformasyonun endişe verici boyutlara ulaştığını vurguladı. Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nin bu konuda önemli bir rol oynadığını belirtti.

Seçimlere yaklaşırken dijital platformlarda yayılan yanıltıcı bilgilerin artması endişe verici bir seviyeye ulaşıyor. Dijital Pazarlama Uzmanı Erdem Cırık, yapay zekanın dezenformasyonun yayılmasını kolaylaştırdığını ve seçim sürecinde ciddi bir tehdit oluşturduğunu söylüyor.

Cırık, yapay zekanın otomatik içerik üretimi, kişiselleştirilmiş içerik önerileri ve sosyal medya manipülasyonu gibi alanlarda dezenformasyonun yayılmasını kolaylaştırdığını vurguluyor. Yapay zekanın metin, ses ve görüntü sentezleme yetenekleriyle sahte haberlerin, manipüle edilmiş fotoğrafların ve videoların üretilmesini kolaylaştırdığını da belirtiyor.

Cırık, seçim dönemlerinde artan dezenformasyonun endişe verici boyutlara ulaştığını ve demokratik süreçlere zarar verebileceğini söylüyor. Hassas dönemlerde, özellikle seçim zamanlarında, yapay zeka destekli dezenformasyonun hızla yayıldığına dikkat çekiyor.

Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Dezenformasyonla Mücadele Merkezi ise yalan haberle mücadelede öncü bir birim olarak öne çıkıyor. Hem yurt içinden hem de yurt dışından kaynaklanan algı operasyonları, komplo teorileri ve manipülasyon girişimlerinin önemli bir parçası olan dezenformasyonun erken aşamada tespit edilmesi ve hızla ele alınması hedefleniyor.

Yapay Zeka Destekli Dezenformasyon Seçimleri Tehdit Ediyor

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler