"Yağlı Güreş Federasyonu kurulmasını istiyoruz"

"Yağlı Güreş Federasyonu kurulmasını istiyoruz"

Kırkpınar ağalarından Yazoğlu:- "Yağlı güreşin ayrı bir federasyon olması için çalışma yapacağız"

EDİRNE (AA) - Kırkpınar Kültürünü Tanıtma Derneği Başkanı ve Kırkpınar’ın altın kemerli ağası Alper Yazoğlu, Yağlı Güreş Federasyonu kurulmasını istediklerini söyledi.

Yazoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kırkpınar heyecanını yaşamaya başladıklarını belirterek, "Ata sporu deyince akla ilk gelen, göz bebeğimiz yağlı güreşin, Kırkpınar’ın bazı sorunları var. Biz Kırkpınar’ın daha güçlü olup, gelecek nesillere daha sağlam temellerde iletilmesini istiyoruz. Bunun için yağlı güreşin ayrı bir federasyon olmasını istiyoruz. Yağlı Güreş Federasyonu kurulması hem Kırkpınar’a hem de ata sporumuz yağlı güreşe büyük katkılar sunar." dedi.

Kurallarda yapılan değişikliklerin güreşe olan ilgiyi azalttığını savunan Yazoğlu, “Ben yaklaşık 25 yıldır yağlı güreş camiasının içerisindeyim. Özellikle güreş camiası son yıllarda yapılan güreşlerden hiç memnun değil. Yağlı güreş kuralları dışında yağlı minder şekline dönüşen ve bizleri çok üzen bir puanlama sistemiyle karşı karşıyayız. Güreş federasyonunun yoğun programı içerisinde yağlı güreşe çok az vakit ayrıldığının farkındayız. Yağlı güreş geçtiğimiz bir dönemde bu işin içinde olan kişilerin yönetiminde devam ederken üzücü bir kararla, minder güreşine bağlanmıştır. Bunun sorunları, sıkıntıları devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Yağlı Güreş Federasyonu kurulması için girişimde bulanacaklarını da aktaran Yazoğlu, "Bu konu hakkında bir dosya hazırladık. Ülkemizin içinde bulunduğu üzücü durumun geçmesinin ardından Başbakanlığımıza ve Spor Bakanlığımıza bu dosyayı arz edeceğiz. Yağlı güreşin ayrı bir federasyon olması için çalışma yapacağız." şeklinde konuştu.


AA

Kaynak:Haber Kaynağı