Venezuela muhalefeti, İsviçre bankalarındaki hesaplarının dondurulmasını istiyor

Venezuela muhalefeti, İsviçre bankalarındaki hesaplarının dondurulmasını istiyor

Kendini geçici başkan ilan eden Juan Guaido, banka hesaplarıyla ilgili konuyu İsviçre Konfederasyon Başkanı Ueli Maurer ile görüştü- Guaido: - "Cumhuriyete ait olan tüm varlıkları dondurmaya çalışıyoruz" - ABD'nin Güney Amerika Gücü (Southcom) Komutanı Am

CARACAS (AA) - ABD destekli Venezuela muhalefeti, ülkenin İsviçre bankalarındaki hesaplarının "düzensiz hareketler" nedeniyle dondurulmasını isterken, Washington da bir kez daha Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya sadık kalmayı sürdüren orduyu tehdit etti.

Kendini geçici başkan ilan eden Juan Guaido, Meksika televizyon kanalı Televisa'ya yaptığı açıklamada, banka hesaplarıyla ilgili konuyu İsviçre Konfederasyon Başkanı Ueli Maurer ile görüştüğünü söyledi.

Yurt dışındaki Venezuela varlıkları üzerinde kontrol sahibi olmak isteyen Guaido, İsviçre bankalarındaki hesaplarda "düzensiz hareketler" tespit ettiklerini belirterek, "Cumhuriyete ait olan tüm varlıkları dondurmaya çalışıyoruz." dedi. Guaido, bu "düzensiz hareketlerin" ne olduğunu ise söyledi.

- "Askerlerin 3 günü var"

Guaido, sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada ise 23 Şubat'ta "insani yardımların" ülkeye girişine izin vermesi için orduya çağrıda bulundu. Venezuelalıların kışlalara gidip yardımların girişini talep edeceklerini kaydeden Guaido, ordunun "geçici başkanın emrini yerine getirmek ve anayasaya uygun hareket etmek için 3 günü olduğunu" ifade etti.

- "Doğru olanı yapın"

Orduya diğer bir çağrı da ABD'nin Güney Amerika Gücü (Southcom) Komutanı Amiral Craig Faller'dan geldi. Venezuela ordusuna "doğru olanı yapın" diye seslenen Faller, "Bu mesaj Venezuela silahlı kuvvetleri için. Nihayetinde yaptıklarınızdan sorumlu olacaksınız." tehdidinde bulundu.

- "Bu şova izin vermeyeceğim"

Tarihinin en ciddi siyasi ve ekonomik buhranının yaşandığı Venezuela'da "insani kriz ve yardım" tartışmaları, ABD destekli muhalefet ile hükümet arasındaki gerginliğin en önemli noktalarından birini oluşturuyor.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro, yardım tartışmalarının "ABD'nin işgal stratejisinin bir parçası" olduğunu ve "bu şova izin vermeyeceğini" söylüyor.

Muhalefet ise 300 bin kişinin acil yardıma ihtiyacı olduğunu, 2 milyon kişinin sağlık riskiyle karşı karşıya bulunduğunu savunarak ülkeye yardım girmesi gerektiğini öne sürüyor.

Baskılara rağmen Maduro'ya sadık kalmayı sürdüren ordu sınırı kapatırken, muhalefetin, Kolombiya'nın Venezuela sınırındaki Cucuta kentinde bekletilen paketleri, 23 Şubat'ta ülkeye nasıl sokacağı belirsizliğini koruyor.

- "Unutulmayacak"

600 bin kişinin gönüllü olduğu "yardım" girişinin engellenmesinin, ABD tarafından olası bir müdahale için kullanılabileceği iddia ediliyor.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton da dün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Venezuela ordusunun Kolombiya ve Brezilya sınırında "barışçıl sivillere yönelik şiddete göz yumması veya bunu teşvik etmesinin unutulmayacağı" tehdidinde bulundu.

- Ordunun pozisyonu belirleyici

Muhalefet, 23 Şubat'taki girişim için çalışmalarına devam ederken, ordunun pozisyonu sadece bunların ülkeye girip girmeyeceğini değil, aynı zamanda Maduro'nun kaderini belirlemedeki önemini sürdürüyor. Ordu, ABD Başkanı Donald Trump'ın yaptırım tehditlerine rağmen Maduro'ya "kayıtsız şartsız sadık kalmaya devam edeceklerini" duyururken, Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez, dün yaptığı açıklamada, ABD'nin "kukla" bir yönetim kurmak için "cesetlerini çiğnemesi gerektiğini" söyledi.

- Trump'ın Venezuela ordusuna tehdidi

Trump, önceki gün yaptığı konuşmada şu ana kadar Maduro'nun yanında duran Venezuela ordusunu tehdit ederek, "Kendi geleceklerini, hayatlarını ve Venezuela'nın geleceğini, Küba ordusu tarafından kontrol edilen ve korunan bir adam için riske atıyorlar. Eğer Maduro'yu desteklemeyi seçerseniz artık güvenli bir sığınak veya kolay bir çıkış bulamayacaksınız. Her şeyi kaybedeceksiniz." ifadesini kullanmıştı.

- Venezuela krizi

Venezuela'da, çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı. Son olarak Avrupa Parlamentosu aynı yönde adım atmıştı.

Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkilerinin süreceğini açıklamıştı.

ABD Başkanı Trump, Venezuela'ya asker göndermeyi seçeneklerden biri olarak göstermişti.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.