Van'da dolu yağışı tarım ürünlerine zarar verdi

Van'da dolu yağışı tarım ürünlerine zarar verdi

Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, geçen hafta etkili olan dolunun, İpekyolu ve Edremit ilçelerinde meyve bahçeleri ve sebze fidelerinin yüzde 60'ına zarar verdiğini bildirdi

VAN (AA) - Van'da etkili olan dolunun meyve bahçeleri, sebze fideleri ve tarım ürünlerine zarar verdiği bildirildi.

Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, kentte geçen hafta bir saat süren dolunun boyutunun 2 santimetre olduğu belirtilerek, yağış nedeniyle hasar gören meyve bahçeleri için hasar tespit çalışmalarının yapıldığı ifade edildi.

İpekyolu ve Edremit ilçelerindeki 7 yerleşim biriminde meyve bahçeleri ve sebze fidelerinin yüzde 60'ının, tarım ürünlerinin de yüzde 10’unun hasar gördüğü bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hasar tespit çalışmaları 2090 Sayılı Kanun'a göre yürütülüyor. Ancak Tarım Sigortaları (TARSİM) kapsamında olan konular, 2090 Sayılı Kanun kapsamı dışında olup, çiftçilerimizin tüm zararları sigorta kapsamında karşılanıyor. Bu yönüyle çiftçilerimizin TARSİM yaptırmaları büyük önem arz etmekte olup, yaptırılan tarım sigortası priminin yüzde 50'si Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından karşılanmaktadır."

AA

Kaynak:Haber Kaynağı

Önceki ve Sonraki Haberler